Včera bol naozaj veľmi rušný večer. V Coupertine sa totiž konala konferencia, na ktorú čakal každý pravý fanúšik Apple. Jablková spoločnosť však okrem nových iPhonov a hodiniek Apple Watch predstavila aj svoj nový platobný systém Apple Pay!

Apple Pay

Poznáte to, dnes sa už dávajú kartičky všade. Vo svojej peňaženke tak nosíte veľkú kopu zbytočností, ktoré aj tak pravdepodobne nikdy nepoužijete. Idete si však do obchodu kúpiť vodu, a svoju platobnú kartu musíte spomedzi nich nejakú tú chvíľu dolovať. Presne na to slúžia mobilné platby alebo v prípade Apple, Apple Pay!

DSC_4846

Prečo vznikol?

Apple si je vedomé toho, že dennodenne prejdú po celom svete miliardy transakcií práve z terminálov, ktoré sa nachádzajú v obchodoch. Platenie debetnou alebo kreditnou kartou však nie je jedno z tých najbezpečnejších, keďže sa na nej nachádza množstvo vašich údajov a dá sa veľmi jednoducho zneužiť. A práve preto sa Apple rozhodlo vyvinúť tento nový platobný systém. Navyše je to aj praktické!

stiahnuť

Ako to funguje?

Tou najdôležitejšou vecou, ktorá nás zaujíma, je pravdepodobne to, ako vlastne Apple Pay funguje. Obe verzie nového iPhonu obsahujú aj NFC čip a Secure Element, čo je vlastne druhý čip, ktorý sa stará o zabezpečenie platby. Všetko funguje presne tak ako sme predpokladali a potvrdenie nákupu bude možné len po tom, čo priložíte svoj odtlačok prsta na Touch ID.

stiahnuť (1)

Kde to funguje?

Vzhľadom na to, že iPhone je Americký produkt, je celkom logické, že aj táto služba začne fungovať najprv len v Amerike. Aj napriek tomu, že si môžte myslieť, že pomocou Apple Pay sa doplatíte len v niekoľkých obchodoch, vôbec to nie je tak. V Amerike budete totiž môcť zaplatiť svojim iPhonom až v 83% predajniach.

stiahnuť

Passobook

Sme si istí, že vás nový spôsob platenia zaujal, no čo s tým má spoločné aplikácia Passbook? No, v podstate úplne všetko. Totiž len vďaka nej budú môcť byť mobilné platby realizovateľné a hlavne bezpečné. Všetky údaje z karty si môžte zadať priamo do aplikácie, kde sa vám uložia. Dokonca je možné vytvoriť aj fotografiu karty na základe ktorej si ju iPhone sám prečíta. Všetko je navyše uložené len vo vašom iPhone. Nič nejde na iCloud ani na podobné úložiská. iPhone navyše nikomu neukáže vaše meno, či iné osobné údaje. Dokonca neukáže ani číslo vašej karty!

DSC_4851

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.