V roku 2017 sme sa dočkali veľkej dizajnovej revolúcie, keď prišiel iPhone X s edge-to-edge displejom a výrezom vo vrchnej časti obrazovky. Tá slúži do dnešných dní pre technológiu Face ID. Aj keď to väčšine používateľom neprekáža, Apple by sa notchu rado zbavilo.

iPhone bez výrezu

Technologický gigant získal ďalší užitočný patent, vďaka ktorému je o krok bližšie k čistému a elegantnému dizajnu zobrazovacej jednotky. V praxi nám popisuje, akým spôsobom by sa dali zakryť senzory pre Face ID priamo do displeja. V budúcnosti sa tak môže stať, že náš iPhone nebude mať žiaden výrez ale len čisté rámy, do ktorých sa schová slúchadlo či FaceTime kamera.

Ak by sme sa na to pozreli po technickej stránke, patent operuje so špeciálnym postupom, ktorý dokáže zakryť snímač okolitého svetla. Ten by sa vďaka špeciálnym procesom stal súčasťou jednej z viacerých vrstiev displeja. Používateľ by nemal šancu spozorovať jeho prítomnosť a zobrazenie by bolo na všetkých miestach úplne rovnaké.

Samozrejme, biometrické senzory sú oveľa komplikovanejšie a ich skrytie podobným spôsobom nemusí fungovať (prípadne môžu vykazovať nepresnosti).

Vo finále to tak môže znamenať, že sa nedočkáme úplného odstránenia výrezu ale len jeho zmenšenia (podobne, ako nám to opisoval nedávny únik týkajúci sa iPhonu 13). Nechajme sa prekvapiť.

Nech sa na to ale pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu, vo všetkých prípadoch považujeme tento krok za dôkaz, že Apple naozaj pracuje na zredukovaní alebo úplnom odstránení notchu. Svojim zákazníkom chce priniesť čistý a ničím nerušený dizajn, čo dnes nie je možné.

Nám priestor pre Face ID neprekáža. Vieme si však predstaviť, že sa ho raz zbavíme. Ako sa na to pozeráte vy? Svoje názory nám napíšte do komentára.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.