Možno ste o tom ani nevedeli, no mierne vylepšenia v rámci operačného systému iOS 14 zaznamenala aj aplikácia Hodiny. Azda najväčšia zmena je nahradenie otočného číselníka efektívnejšou klávesnicou. Objavili sa tu však aj mierne mätúce aspekty, o ktorých si viac prečítate v tomto článku. Poďme na to!

Apple prepracovalo Hodiny v iOS 14

Po niekoľkotýždňovom testovaní môžeme zhodnotiť, že pozmenená appka je v mnohých ohľadoch jednoduchšia. Na druhej strane sa tu však nachádzajú aj menej intuitívne riešenia, ktoré vám môžu narobiť problémy.

- Reklama -

Pokiaľ si to chcete vyskúšať aj sami, stiahnite si verejnú beta verziu iOS 14 do vášho iPhonu alebo iPadu. Upozorňujeme vás ale na to, že systém stále nie je dokonalý a objavujú sa tu chyby, ktoré vás potrápia. Vždy ho teda pridávajte len na sekundárne zariadenie (pokiaľ také máte k dispozícii).

Ako používať nové budíky v iOS 14?

Postup sa medzigeneračne príliš nezmenil. Upravili sa len spôsoby. Nastavovanie budíka teda funguje takmer rovnako ako predtým, no zato v mierne odlišnom používateľskom rozhraní. Zvyknete si relatívne rýchlo. Takto ho budete ovládať:

 1. Otvorte si aplikáciu Hodiny na vašom iPhone.
 2. Kliknite na kartu Budík v spodnej časti aplikácie.
 3. V pravom hornom rohu vyberte ikonku „+“ alebo kliknite v ľavom hornom rohu na tlačidlo Upraviť a zmeňte už existujúci budík.
 4. Objavila sa vám nová číselná klávesnica. Zadajte na nej čas, kedy chcete aby vás iPhone zobudil alebo upozornil (neklikajte na rámček s časom v pravej hornej časti. Pokiaľ to urobíte, upravíte iba hodinu alebo minúty).
 5. Ak zadávate napríklad skorú rannú hodinu, nemusíte používať číslicu 0. Postačia vám znaky od 1 do 9 (napr: pri čase 7:30 nenapíšete „0730“ ale iba „730“).
 6. V niektorých krajinách sa zobrazuje aj prepínač AM/PM. Pri slovenskej lokalizácii ho však nenájdete.

Ako sa používa pásik s časom?

Jednou z tých zaujímavejších zmien je aj pásik pri nastavovaní času. Doposiaľ sme sa s ničím podobným nestretli a tak by ste ho mali spoznať. Aj keď vyzerá ako statický prvok, v skutočnosti ho môžete ovládať dotykom.

Keď sú všetky čísla oranžové, upravujete čas ako celok (postup vyššie). V prípade, že sa však dotknete len ľavých číslic, môžete pomocou klávesnice zmeniť hodinu. To isté platí aj o pravej časti, kde sa menia minúty.

Pokiaľ o tom viete, je to veľmi jednoduché a v niektorých situácách praktické (ak sa vám napríklad nechce zadávať celý čas). Na druhej strane však nič nenapovedá tomu, že by táto kolónka mohla mať dynamickú funkciu (sami sme sa o tom dozvedeli z jedného videa).

Považujeme to za mierne neintuitívne riešenie, pretože sa ľudia o samotnej možnosti pravdepodobne nedozvedia, kým ju náhodou neobjavia.

Kam sa vytratila Večierka?

Pozorné oko testujúce iOS 14 si okamžite všimne, že sa v aplikácií Hodiny už nenachádza karta Večierka (v spodnej časti menu) tak ako pred tým. Našťastie však stále uvidíte položku Spánok/Budíček, ktorá je umiestnená v karte budíka. Ako sa k nej dostanete? Použite tento postup:

 1. Otvorte si aplikáciu Hodiny na vašom iPhone.
 2. Vyberte si kartu Budík v spodnej časti aplikácie.
 3. Na samom vrchu obrazovky teraz uvidíte položku Spánok/Budíček. Kliknite na Zmeniť.
 4. Pred vami je karta večierka, v ktorej môžete upraviť hodiny. Pokiaľ však chcete podrobnejšie nastavenia, pokračujte v návode ďalej…
 5. Prejdením do spodnej časti menu uvidíte sekciu „Váš rozvrh spánku“ – kliknite na tlačidlo „Upraviť rozvrh spánku“.
 6. Teraz máte k dispozícii viacero možností…

Ako môžete vidieť, samotné zmeny sú naozaj iba minimálne, no hodí sa ich poznať predtým, než nabehnete na iOS 14. Do komentára nám napíšte, aké máte skúsenosti s upravenou appkou vy…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.