Niekedy sa stretávame s naozaj nelogickými rozhodnutiami vlád po celom svete. Niektoré zákony či rozhodnutia sú naozaj absurdné a medzi krajiny absurdných rozhodnutí patrí najnovšie aj taká Veľká Británia.

Práve tamojšia vláda dnes prehlásila, že presúvanie hudby z legálne zakúpeného CD do iPhonu, iPadu či iPodu je vlastne nelegálne a na to aby si si mohol spomínanú hudbu vypočuť, musíš si ju stiahnuť elektronicky, čím však za ňu zaplatíš dva krát. Aký ma toto zmysel?

Problém

Celý problém vlastne začína tam, kde súd naposledy rozhodol. Podľa neho je zakázané kopírovať akýkoľvek chránený obsah, bez toho aby to odsúhlasil držiteľ jeho práv.

Je to celkom normálne a vôbec sa tomu nečudujeme, keďže žijeme vo svete internetu kde je v dnešnej dobe dostupné naozaj všetko. Avšak britský súd poznamenáva, že to isté platí aj pri robení kópii pre osobné účely kde vlastne vzniká celý tento problém.

Pri inštalácii iTunes vraj podporuješ možnosť prepáliť si hudbu priamo do počítača a mať v ňom spomínanú hudbu uloženú. Je to ale pomerne absurdné a vláda by sa mohla s prepáčením zaoberať dôležitejšími vecami, ktoré sa týkajú kopírovania vecí, na ktoré sú vyhradené autorské práva.

Toto rozhodnutie opäť raz len pridá Apple ďalší problém, ktorý bude musieť riešiť. Pravdepodobne všetko vyrieši tak, že pri britských IP adresách vymaže zmienky o možnosti presunutia hudby z CD do PC a následného vloženia do zariadenia.

Britská vláda sa okrem toho domnieva, že vytváranie záloh má vplyv na ušlý zisk hudobníkov, predajcov, vydavateľstiev atď. Práve preto je oddnes nelegálne presunúť si hudbu z legálne kúpeného CD do počítača. Tu však vzniká nový problém.

Aby si človek totiž mohol vypočuť skladbu zo zakúpeného CD aj v iPhone, musí si ju zakúpiť dva krát. Čo tým teda Britská vláda vyriešila? No vlastne nič.

Pokiaľ Apple urobí nejaký krok, ktorý zamedzí takémuto presunu hudby do zariadenia, používatelia si ju jednoducho stiahnu z internetu, čím podporia pirátstvo. Celkom absurdné, že?

zdroj: Torrentsfreak

Prečítajte si tiež  Nové iPody už budúci utorok
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.