Hlavným problémom, prečo nie je písanie na tabletoch alebo moderných smartfónoch také jednoduché ako na počítači je to, že prsty si akosi nemôžu zvyknúť na rovnú plochu klávesnice a ťažko sa v nej orientuje. Zdá sa, že Apple tento problém vyriešilo vo svojom novom patente!

3D klávesnica

Apple si dalo patentovať svoj nový vynález, ktorý môže vyzerať veľmi zaujímavo, doslova až futuristicky. Aj napriek tomu, že ide pravdepodobne o veľmi ďalekú budúcnosť, technológia napreduje neskutočným spôsobom a možno sa ho dočkáme skôr ako by sme boli schopný predpovedať. Jablková spoločnosť chce totiž pod svoj dotykový displej integrovať akési štvorčeky, ktoré by sa v prípade potreby písania vyformovali do 3D tvaru priamo na displeji a používateľovi poskytovali akúsi oporu. K tomu by sa mala pridať aj odozva z vibračného motorčeka, ktorá by potvrdzovala stlačenie tlačidla.

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-2
Patent popisujúci 3D klávesnicu – svetapple.sk

Zatiaľ len hmatová odozva

Aj napriek tomu, že podobnú technológiu používajú konkurenčné smartfóny už niekoľko rokov, Apple s ňou začalo experimentovať len pred nedávnom a úniky doslova naznačili, že sa jej dočkáme aj v novom iPhone 6. Písanie vrátane stláčania iných tlačidiel, by sa tak malo stať omnoho pohodlnejšie ako predtým a odozva by mala byť dostatočná.

Skryté tlačidlá

Súčasťou futuristického patentu Apple sú aj systémové tlačidlá, ktoré by mohli byť skryté priamo pod displejom. Áno ja viem, pokiaľ by sme chceli fyzicky stlačiť tlačidlo pod displejom, logicky by prešlo k jeho ohnutiu. To však Apple vymyslelo veľmi jednoducho vzhľadom na to, že jeho displej má byť ohnutý už ako taký a navyše má byť flexibilný. Znamenalo by to, že okrem toho, že by sme stlačenie naozaj cítili, pridala by sa k nemu aj už spomínaná hmatová odozva, ktorá by reagovala pohodlným zavibrovaním.

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-1
Takto vyzerá patent skrytých tlačidiel – svetapple.sk

Netešme sa však predčasne

Aj napriek tomu, že táto správa mohla mnohým čitateľom vyčariť úsmev na tvári, pretože by šlo o naozaj revolučnú novinku v technologickom priemysle, Apple si dáva častokrát patentovať aj veci, ktoré prakticky nikdy nevyužije.

Apple-flexible-display-with-haptic-feedback-3
Takto by mal fungovať spomínaný patent – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.