Face ID + Touch ID = ID

V roku 2013 prišlo Touch ID a teda systém odomykania zariadenia prostredníctvom odtlačku prsta. Apple ponúklo mimoriadne sofistikované riešenie, ktoré si ľudia zamilovali a používajú ho dodnes. Napriek tomu sa ale firma neprestala zameriavať na vývoj a v roku 2017 predstavila Face ID. Odomykanie tvárou v tomto prípade úplne nahradilo odtlačky prstov. Čoskoro sa to však môže zmeniť.

Pokiaľ ste čítali recenzie, prípadne máte vlastné skúsenosti, určite nám dáte za pravdu, že neexistuje jasný verdikt o tom, ktorý zo systémov funguje lepšie. Touch ID reaguje skvele a neprekážajú mu rúška. Na druhej strane však „trpí“ problémami s mastnejšími, mokrými či špinavými prstami.

Face ID ťahá za kratší koniec najmä počas koronakrízy. Hoci tvár naskenuje rýchlo, s maskami a rúškami je problém a to isté platí aj o okuliaroch, šiltovkách, bradách atď. (tu sa to však prejavuje zriedkavo). V bežných podmienkach je to veľmi pohodlný systém.

Apple hľadalo kompromis, pomocou ktorého by vyhovelo všetkým používateľom. S príchodom iPadu Air 4. generácie ho zdá sa našlo. Touch ID je umiestnené v uspávacom tlačidle a podobné riešenie sa môže dostať aj do iPhonu či ďalších produktov. Zákazník by si len vybral, ktorý spôsob autentifikácie použije (alebo by skrátka využil ten, ktorý bude rýchlejší) a následne by odomkol svoj smartfón.

Technologický gigant síce informácie nepotvrdil, no vďaka dnešnému úniku vieme, že špekuluje nad novým marketingovým názvom spojenej autentifikačnej technológie. Známy leaker Komyia zdieľal príspevok, v ktorom uvádza „Face ID + Touch ID = ID„.

Práve skrátka „ID“ by mohla zastrešovať všetky odomykacie systémy a zároveň ponúknuť niečo navyše. Ľudia obávajúci sa o svoju bezpečnosť nemusia využívať iba jedno alebo druhé. Ľahko by si nastavili 2-faktorové overenie, pričom by ich zariadenia vyžadovali Face ID a Touch ID zároveň (pred vstupom do systému).

Do komentára nám napíšte, ako sa vám takéto riešenie pozdáva a či by ste radšej používali Touch ID alebo Face ID. Ako sme už napísali na začiatku, za nás neexistuje jasný verdikt medzi tým, ktorá technológia funguje lepšie.

Prečítajte si tiež  Chce Apple priniesť revolúciu v spánku?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtwitter
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.