Včera sme ti priniesli článok o novej Apple TV. Snažili sme sa v ňom čo najlepšie opísať to, na čo je tento produkt vlastne určený, ako vyzerá jeho praktické používanie a ako ho spoločnosť Apple balí do svojich krabičiek. Dnes ti prinášame ďalší článok, ktorý je viacmenej takým pokračovaním včerajšej recenzie. Tak sa pohodlne usaď a čítaj snami! 

Filmy

Včera sme ti už oznámili, že Apple TV je všetko len nie televízia (v klasickej forme).  Presne preto sme sa ti rozhodli aj predať niečo viac o bežnom používaní tohto zvláštneho zariadenia. V prvom rade by sme ho mohli označiť ako také rodinné Apple centrum. Nie je to totiž nič, čo by musela používať len jedna osoba ale v prípade, že Apple TV kúpi otec, ktorý ma dve deti a manželku, určite ju využijú všetci. Je fantasticky kompatibilná s iPhonom, iPadom a taktiež s MacBookom. To ocení asi každý, kto s týmito zaradeniami denne pracuje a večer potrebuje vypnúť, no nemá chuť pozerať ďalší diel Búrlivého vína či Divokých koňov (no hate). Pokiaľ teda potrebuješ zariadenie, ktoré ti prinesie nejaký iný obsah ako bežné komerčné televízie, si na správnej ceste.

- Reklama -

Apple TV je určená predovšetkým na sledovanie filmov z iTunes Store. Tie sa v knižnici buď kupujú alebo požičiavajú. Cena za film, je vždy iná, záleží na filme, no pokiaľ si ho chceš požičať, zaplatíš pomerne prijateľných do 4,99€. Na prvý pohľad veľká suma, najmä keď si povieš, že ti navždy neostane, ale akonáhle si uvedomíš, že za kino s manželkou a nebodaj ešte s detmi zaplatíš tak 3 či 4 krát viac, zrazu ti tých 5€ nepríde až takých prehnaných.

Najmä nie ak vezmeš do úvahy, že nejde o žiaden pirátsky film v kvalite 360p pozeraný cez internet. Apple TV prehráva iba kvalitné HD a FullHD formáty a zatiaľ všetky filmy, ktoré sme videli, boli v 60fps, čo im dodalo istú živosť. Čo sa teda týka sledovania videa, Apple TV je prakticky to najlepšie čo si môžeš zohnať. Samozrejme sú aj iné konkurenčné set-top boxy, no neponúkajú iTunes knižnicu, ktorá je naozaj rozsiahla. Navyše už onedlho príde aj Netflix, čo je viacmenej streamovacia služba s videom podobne ako Apple Music, čo je ďalšia skvelá téma, ku ktorej sa dostaneme práve teraz.

Hudba

Ak si totálny audiofil a potrpíš si na kvalitnú muziku s dobrým zvukom a čistou náhodou máš doma aj domáce kino Bose Lifestyle SoundTouch 535, určite oceníš aj to, že cez Apple TV môžeš úplne jednoducho prehrať prakticky akúkoľvek hudbu. Keďže sú na streamovacej službe tisíce a tisíce skladieb, máš z čoho vyberať a za smiešný poplatok 5,99€ (V prípade rodinného zdieľania 8,99€), môžeš počúvať ktorúkoľvek z nich. Nemusíš na to dokonca ani zapínať Apple TV ovládačom. Stačí ak vytiahneš Control Center na svojom iPhone a stlačíš “AirPlay”. Apple TV sa automaticky zapne spolu s televízorom a ty cez telefón ovládaš to, čo má prehrávať a to akú hlasitosť má mať hudba. To samozrejme ale nie je všetko, čo pomocou svojho iPhonu môžeš robiť. K tomu sa ale dostaneme v ďalšom článku.

Hry

Poslednou časťou tohto článku je venovanie sa hrám, ktoré sú pre Apple TV vôbec po prvý krát dostupné práve v tejto 4. generácií. Apple ju vybavilo samostatným diskom (32GB a 64GB) a taktiež výkonným procesorom Apple A8, vďaka čomu si môžeš užiť najnovšie tituly vydané v AppStore v najvyššej kvalite aj na svojom televízore. Kvalita síce nemá úroveň PlayStation 4 čo Xboxu One, no myslíme si, že ak si predtým vlastnil napríklad Playstation 3 či Xbox 360, tituly pre tieto konzoly, najmä z prvých rokov výroby sú asi na takej úrovni ako hry pre Apple TV.

Koniec koncov nejde o samostatne vyvinuté hry ale len o hry, ktoré sú portnuté z iOS zariadení, čo znamená, že sú značne obmedzené na svojej kapacite a tak nedosahujú takých kvalít ako tie počítačové. Na televízií to ale zas až tak nevadí. Väčším problémom by bol ovládač, ktorý síce ponúka dotykové pole, veľa tlačidiel a taktiež akcelerátor a gyroskop, no pri bežnom hraní je to dosť nepohodlné, keďže je malý a tenký. Pri hraní napríklad Modern Combat 5 je navyše aj nepohodlné kvôli tomu, že ovládač nemá klasický joystick a nahrádza ho dotyková plocha, no a povedzme si na rovinu, moc sa to hrať nedá. Kto vie, možno je to len vec  zvyku, no prvých pár minút nás totálne odradilo od hrania… Lepšie je asi streamovanie hier z iOS zariadenia ale o tom až zajtra!

Možné je tiež pripojenie vlastného Joysticku k Apple TV, čo by malo podstatne zlepšiť ovládanie a teoreticky to urobiť z Apple TV takú jednoduchšiu hernú konzolu, no nevieme, či sa to v súčasnej dobe niekomu oplatí, keďže hier je naozaj málo a kvalitných titulov len zopár. Kupovať kvôli nim ovládač sa nám zdá ako hlúposť. Koniec koncov, Apple TV neberieme skoro vôbec ako hernú konzolu, to je len taký bonus navyše, najčastejšie na nej momentálne sledujeme celá redakcia videá z YouTube. Je to predsa len o čosi pohodlnejšie a kvalitnejšie ako na malej obrazovke iPhonu či MacBooku.

V ďalšom článku si rozoberieme ako je to s konektivitou medzi jednotlivými zariadeniami ako je napríklad iPhone, iPad či MacBook. Zatiaľ sme s Apple TV viac ako spokojný!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.