Apple je firma, ktorá podniká v podstate všade na svete a s podnikaním prichádzajú problémy. Podnikanie a problémy si idú ruka v ruke, a pozná to asi každý človek, ktorý vedie nejakú spoločnosť. Najnovšie regulátori Európskej únie zrušili vyšetrovanie proti spoločnosti Apple, ktorá mala na krku podozrenie z kartelovej dohody so spoločnosťou Audible. Apple s ňou v minulosti podpísalo exkluzívne práva v súvislosti s iBooks Store. Dnes sa ale ukončili exkluzívne práva, najmä kvôli vyšetrovaniu.

Problém

Apple je tak obrovská firma, že musí každý jeden deň riešiť nepríjemné problémy spojené s vedením samotnej spoločnosti. Na druhú stranu chce byť ale monopol na trhu, a tak sa nemusíme čudovať, že s inými firmami uzatvára dohody o exkluzívnom obsahu. To sa ale nemusí páčiť Európskej únii, a tak začína vyšetrovanie, ktoré overuje, čo sa to vlastne stalo.

V tomto prípade nastal problém, keď spoločnosť Apple podpísala zmluvu o exkluzívnom obsahu so spoločnosťou Audible. Išlo o pekný príklad kartelovej dohody a ako všetci dobre vieme, kartelová dohoda znižuje konkurenciu na trhu, a tým poškodzuje samotných zákazníkov.

Podobný problém sa v minulosti stal aj v USA, kde Apple čelilo podobnej obžalobe a nakoniec celý súdny spor aj prehralo. Vtedy uzatvorilo dohodu hneď s piatimi vydavateľstvami s knižným zameraním. Bolo to tak dávno, že sa do toho celého zaplietol aj sám Steve Jobs.

V tej dobe malo Apple v pláne pokryť pomocou svojho iBooks Store celý trh, to malo ale za následky napríklad to, že konkurencia od Amazonu, Kindle musela zo dňa na deň zdražiť svoje knihy s tým, že nikto neudal dôvod prečo. V Európe to našťastie všetko dopadlo bez súdneho sporu. Regulátori síce išli priamo po Apple, no firma stihla včas spoluprácu s knižným vydavateľstvom ukončiť, a tým sa vyhnúť ďalším problémom.

Za následok to má aj to, že v internetovom obchode s knihami teraz môžu predávať aj iné vydavateľstvá ako len Audible. Pre nás používateľov zo znamená samozrejme dobré správy, nakoľko to bude mať vplyv na ceny a množstvo obsahu, ktoré sa v internetovom obchode pre naše iPhony/iPady objaví. Okrem toho, že Európska únia zvýhodnila podnikateľské prostredie v tomto odvetví, tiež ukončila jeden veľký monopol, ktorý sa tvoril medzi Applom a spomínaným vydavateľstvom!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt eu and apple

Prečítajte si tiež  Prečo je iPhone SE 2. generácie ideálnym pre majiteľa iPhonu 6 alebo 6S?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.