Prednedávnom, keď som si zakúpil svoj iPhone 6 Plus, obzeral som si jeho dizajn rovnako, ako každý jeho majiteľ na tejto planéte. Prekvapilo ma to, ako dokázali v Cupertine umiestniť plastové pásiky tak, aby som sám zhodnotil, že sa na zariadenie hodia aj keď som bol pred predstavením ich odporcom. Celé ma to posunulo k istej úvahe.

Apple používa retro dizajn

Aj napriek tomu, že Apple produkty sú najmodernejšie zariadenia na trhu a ich predajom sa ťažko vyrovná akákoľvek konkurencia, stále sú vytvárané s citom pre detail a hlavne pre dizajn, na ktorý je kladený silný dôraz. Po pár dňoch používania iPhonu 6 som si všimol všetky detaily, ktoré Johny Ive spolu so svojim tímom vytvorili a musím povedať, že sú naozaj nádherné. Pri bližšom pohľade som však zistil, že telefón pôsobí naozajstným retro dojmom. Stačí sa naň pozrieť s prednej strany, ako sa jeho displej doslova vylieva a splýva s hliníkom. Tento efekt dosiahlo Apple vďaka zaobleniu. No a tu sa už dostávame k meritu veci. Pokiaľ si pozrieme dizajn automobilov, rádií či televízorov, skrátka všetkého čo bolo navrhnuté v 50.-60. rokoch zistíme, že dizajnéri dali veľký dôraz práve na oblé plynulo prechádzajúce tvary. Ďalším milým detailom, ktorý pochádza taktiež zo spomenutého obdobia je aj samotný hliník. Apple ho pri svojich produktoch používa už nejaký ten piatok a iPhone 6 nie je výnimkou. Práve naopak. Apple kládlo veľký dôraz na tento materiál a jeho použitie v poslednom smartfóne a musím podotknúť, že zaraidenie je naozaj nádherné! Hliník je však jeden z materiálov, ktorý nachádzal svoje uplatnenie aj v 50.-60. rokoch a nájdeme množstvo produktov, kde bol použitý. Skrátka, po krátkom zamyslení zistíme, že Apple prináša revolučný dizajn, ktorý môže byť pri istom pohľade aj retro a práve to je jeden z aspektov, ktorý podľa môjho názoru chýba konkurenčným spoločnostiam. Pre tie totiž stále existuje len doba plastová, no množstvo ľudí ju už zavrhlo! Apple vládne nie len predajmi ale aj dizajnom! Čo si o tom myslíte vy? 🙂

- Reklama -
Inšpirácia, z ktorej čerpalaj Johny Ive pochádza napríklad zo spoločnosti Bosh z 60. rokov - svetapple.sk
Inšpirácia, z ktorej čerpalaj Johny Ive pochádza napríklad zo spoločnosti Bosh z 60. rokov – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.