Apple je spoločnosť, ktorá si uctieva mnohé známe osobnosti. Pokiaľ niekto zomrie, objaví sa napríklad na titulnej stránke spoločnosť, www.apple.com. Tak isto Apple oslavuje rôzne veľmi dôležité dátumy a vyjadruje úctu osobnostiam, ktoré boli v minulosti veľmi významné. 1.apríl bol pre spoločnosť taktiež veľmi dôležitým dátumom. Nebolo to ale kvôli tomu, že šlo o celostvetový deň bláznov. Išlo o to, že chalani oslavovali už 40. výročie od založenia Apple!

Apple vyvesil vlajku ako pravý pirát, prečo?

Presne 40 rokov prešlo od vtedy, ako Steve Jobs, Steve Wozniak a Roland Wayne, založili spoločnosť Apple. Bolo to presne 1.4.1976. Tretí zakladateľ neskôr po krátkom čase Apple opustil a zobral si svoj vstupný podiel. Dôvod bol taký, že už v minulosti mal zlé skúsenosti s podnikaním a keďže sa popálil, nechcel to zažiť znova. Bola to asi jeho najväčšia chyba ale o tom potom.

- Reklama -

Apple svoje narodeniny oslávilo celkom symbolicky. Vytvorila 40 sekundové video, v ktorom opisuje 40 rokov, ktoré ubehli od založenia v roku 1976. V tomto videu nájdeme všetko dôležité, čím si celá firma za túto dobu musela prejsť a všetko dôležité, vďaka čomu má také významné postavenie na trhu ako dnes. Apple je fenoménom tejto doby a to je jednoducho fakt!

https://youtu.be/mtY0K2fiFOA

Steve Jobs dokázal so svojou firmou zázraky ale nie vždy tomu bolo tak. V minulosti, začiatkom 80-tych rokov mal Steve veľké problémy s kompetentnými, pretože mu viacmenej hádzali polená pod kolená. Spomenieme napríklad vzburu Steva Jobsa a celého jeho týmu, ktorý pracoval na Macintoshi. Ten sa s pirátskou vlajkou búrili proti ostatným členom spoločnosti, ktorí chceli iba zarábať na počítači Lisa.

Všetko to skončilo tak, že Jobsa z firmy vyhodili, ale tento príbeh už asi všetci poznáte. Ako úctu k tomu sa Apple počas 1.apríla rozhodlo na sídle v Cupertine vyvesiť pirátsku vlajku. Bol to práve pripomenutie si štyridsiateho výročia a zároveň milá spomienka na Steva Jobsa a časy, kedy bol ešte v technologickom svete ako pirát.

Dnes už sa o tomto všetkom žiaľ dočítame iba v knihách, Steve medzi nami nie je už od roku 2011, kedy podľahol zákernej chorobe, každopádne jeho pamiatka zostala v našich srdciach (a tiež vreckách 🙂 ) navždy a jeho stopa na tomto svete v podobe firmy Apple je určite nezanedbateľná!

Steve Jobs - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.