Hlasová asistentka Siri je tu s nami už od roku 2011. Apple ju pôvodne predstavilo ešte v iPhone 4S. V súčasnej dobe je omnoho inteligentnejšia a vyspelejšia, než kedykoľvek predtým. Napriek všetkým výhodám sa ale stále nenaučila rozprávať v slovenskom (alebo českom) jazyku. To sa môže zmeniť.

Apple hľadá slovenského zamestnanca pre prácu na Siri

Únikov naznačujúcich príchod slovenskej Siri sme tu mali už nespočetné množstvo. Ešte nikdy sa ale nejednalo o taký prípad, ako dnes. Apple hľadá nové pracovné miesto na pozíciu Siri Annotation Analyst – Slovak Speaking. Budúci zamestnanec by sa mal zameriavať na analýzu povelov (v slovenčine) a následne ich naučiť hlasovú asistentku.

Technologický gigant pochopiteľne nehľadá len tak hocikoho. Prípadný záujemca o toto miesto by mal disponovať titulom z aplikovanej lingvistiky alebo prekladu (prípadne ekvivalentnou praxou). Podmienkou je tiež plynulá reč v slovenčine a angličtine. Viac sa už dočítate v odkaze vyššie.

Aby toho nebolo málo, objavil sa aj druhý inzerát na ďalšiu pracovnú pozíciu, ktorou je Technical Translator – Slovak. Aj keď sa v jeho názve nespomína priamo Siri, kandidát by mal mať určitú znalosť v oblasti prekladov pomocou výpočtovej techniky.

Platia tu v podstate rovnaké nároky v oblasti vzdelania, praxe a schopností ako v prvom prípade. Táto pozícia sa môže týkať aj novej aplikácie „Tlmočník“, ktorá sa objavila v iOS 14. Ako iste viete, slovnečina tu nie je podporovaná.

Nový zamestnanci by mali pracovať v Írskom meste Cork. Spoločnosť Apple tu má svoje sídlo zameriavajúce sa na softvér a služby. Aby toho nebolo málo, podobné ponuky sa objavili aj pre susednú českú republiku.

Kedy sa dočkáme Siri v slovenčine?

Na túto otázku sa pochopiteľne nedá odpovedať jednoznačne. V súčasnosti nedokážeme posúdiť, či už práce na Siri v slovenskom jazyku začali alebo sú iba v rannej fáze príprav. Inzeráty sa zameriavajú len na nové pracovné pozície, neprezrádzajú viac informácií.

Našim odhadom je každopádne to, že v najbližších mesiacoch na podporu hlasového asistenta v slovenskom jazyku radšej zabudnite. Nie, že by sme to nechceli, no nemyslíme si, že je to vzhľadom na „čerstvosť“ inzerátov reálne.

Naučiť umelú inteligenciu a hlasového asistenta rozprávať novou rečou môže trvať pokojne aj rok. Treba si uvedomiť, aké sofistikované sú tieto systémy a aké presné musia byť pri komunikácií s používateľom. Každopádne, iOS 15 by mal byť predstavený v prvej polovici 2021. Reálne nás od neho delí nejakých 9 mesiacov.

Prečítajte si tiež  Microsoft Cortana končí na iOS a Androide.

Práve táto verzia sa môže zameriavať na rozšírenie Siri do celého sveta. Apple to koniec koncov nutne potrebuje. O niektoré produkty (ako napríklad HomePod) nie je v mnohých krajinách bez hlasovej asistentky záujem. Nechajme sa teda prekvapiť. Do komentára nám napíšte, či by ste brali Siri v slovenskom jazyku alebo ste si už zvykli na angličtinu prípadne iný jazyk.

Za upozornenie ďakujeme čitateľovi Ladislavovi

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.