Čína je pre spoločnosť Apple neuveriteľne dôležitým trhom. Vzhľadom na to, že sa v nej nachádza najviac obyvateľov na svete a jej trh je neuveriteľne rozsiahly, spoločnosť ako je Apple, tu má neuveriteľný potenciál predaja svojich produktov. Tak napríklad Apple Watch sa tu vypredali prakticky okamžite a to nešlo len o základnú a drahšou verziu. Veľmi rýchlo zmizla aj verzia Edition, ktorá môže stáť až 17 000$. Čína Apple Watch miluje ale čínska armáda už tak nie. Dokonca zakázala používanie týchto zariadení svojim vojakom!

Nechceme Apple Watch

Aj napriek tomu, že produkty spoločnosti Apple majú vo svete dobrú povesť najmä vďaka svojej bezpečnosti, v čínskej armáde majú jasno. Poverení jednoducho nechcú, aby vojaci nosili Apple Watch a vlastne žiadne iné nositeľné zariadenia. Problémom je vraj niečo, čomu v dnešnej dobe hovoríme asi ako „vyspelá technológia“. V tomto prípade dokonca čínskej armáde celkom rozumieme, čo znamená, že nejde len o ďalšiu nezmyselnú „kauzičku“.

V Číne sa skrátka boja!

Prečo nechce čínska armáda aby jej vojaci používali nositeľné zariadenia, akými sú aj napríklad Apple Watch? Veď ich v dnešnej dobe používa množstvo ľudí a rovnako tak aj množstvo obyvateľov danej krajiny. Aký je teda problém? Azda najväčší problém je tu s tým, že napríklad v takých inteligentných hodinkách nájdeme množstvo pokročilých funkcií ako mikrofón či fotoaparát alebo dokonca kameru, ktorá dokáže natočiť video vo vysokom rozlíšení. Je to jednoducho otázka bezpečnosti. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že sa do armády náhodou dostane niekto, kto sa do nej dostať nemal a odfotí, poprípade natočí alebo nahrá niečo, čo nikto nikdy vidieť nemal.

Poprípade môže odhaliť ďalšie citlivé informácie ako napríklad tajné misie a tak ďalej. Pre čínsku armádu je teda naozaj veľké riziko, povoliť svojim vojakom používanie podobných prístrojov, pozrime sa však na to zo strany inej armády.

USA a Apple Watch

Pozrime sa na tento problém konkrétne zo strany americkej armády, ktorá určite dokáže tej čínskej konkurovať. Práve americká armáda sa netají tým, že sa v nej vo veľkom používajú napríklad iPady či iPhony, no a potom samozrejme počítače Mac. Dôvod je jednoduchý. Bezpečnosť! Aj keď je možné vytvárať na tieto zariadenia audio-vizuálne záznamy, prípadný hacker alebo niekto iný, kto by sa do zariadenia mohol dostať by ich jednoducho len tak ľahko nevytiahol. Je to teda viacmenej tvrdenie proti tvrdeniu a určite aj dlhá debata o tom, ktorá armáda má pravdu. Každopádne sa tu ukazuje, že ani produktu ako Apple Watch sa nedá tak úplne dôverovať!

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro 13" môže prísť skôr ako na WWDC 2020!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.