1. Monitor alebo TV odpojte z elektriky

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Bezpečnosť je prvoradá a pokiaľ robíte s elektronikou, platí to dvojnásobne. Aj keď ste presvedčení, že čistenie monitora alebo TV je bezpečná činnosť, radšej ho odpojte zo zástrčky. Vždy vám to zaberie sotva niekoľko sekúnd a zabránite tak možnému elektrickému šoku.

Treba si uvedomiť, že obrazovku budete čistiť vlhkou handričkou a tá môže spôsobiť nečakaný skrat. V lepšom prípade poškodí len elektroniku zariadenia a v horšom prípade ohrozí vaše zdravie. S tým sa nehazarduje.

2. Prach utierajte suchou handrou

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Ak je váš televízor alebo monitor zaprášený, použite najskôr suchú handru, s ktorou ho do veľkej miery vyčistíte. Vyhýbajte sa akýmkoľvek papierovým utierkam, navlhčeným obrúskom, toaletnému papieru, starým handrám a podobne.

Na displejoch sa nachádza jemná antireflexná alebo iná ochranná vrstva, ktorú by ste takýmto spôsobom mohli poškriabať.

Zožeňte si radšej jemnú látkovú handru, ideálne vyrobenú z mikrovlákien, ktorá nie je žiadnou hroznou. Takisto sa predávajú aj špeciálne papierové utierky, určené na čistenie obrazoviek.

3. Opatrne so silou

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Tento bod si netreba príliš vysvetľovať, no musíme ho pripomenúť. Pri akomkoľvek kontakte s monitorom alebo TV vyvíjajte iba takú silu, aká je potrebná na povrchové odstránenie prachu.

Pokiaľ sa tu nachádza škvrna od kávy alebo iná usadenina, za žiadnych okolnosti netlačte. Mohli by ste poškodiť nielen ochrannú vrstvu ale aj samotnú zobrazovaciu jednotku.

4. Žiadna agresívna chémia

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Nech už sú vaše displeje a obrazovky akokoľvek znečistené, nespoliehate sa na agresívnu chémiu určenú pre domácnosť. Bavíme sa predovšetkým o prípravkoch, ktoré obsahujú amoniak, acetón, etylalkohol či etylacetát (vyhýbajte sa aj Okene a ďalším čističom).

Ak s nimi pretriete napríklad dotykovú obrazovku vášho smartfónu, ľahko sa môže stať, že so špinou odstránite aj antireflexnú vrstvu. To nechcete.

Tak ako pri handričkách, aj v tomto prípade platí, že existujú špeciálne čističe určené na displeje, monitory a televízne obrazovky. Hoci môžu byť drahšie, vo finále sú účinnejšie a hlavne neškodné. Zaujímavou alternatívou je napríklad Whoosh!, ktorý používa aj spoločnosť Apple. Z domácich receptov sa odporúča kombinácia bieleho octu a destilovanej vody.

5. Čistiaci prostriedok nanášajte na handričku

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Jednoduchý tip, ktorý často porušujeme. Povedzme si na rovinu, že azda každý z nás už nanášal čistiaci prostriedok priamo na predmet (alebo na displej) a nie na handričku. Je to obrovská chyba.

Pokiaľ zariadenie nie je vodotesné, čistič ľahko zatečie dovnútra a hrozí poškodenie elektroniky. Televízor alebo monitor následne zoskratuje, vyhodí vám poistky a pravdepodobne ho budete musieť vymeniť. Vždy teda navlhčite handričku a nie plochu.

Prečítajte si tiež  55" Hisense 4K TV kúpite extréme lacno: Nechýbajú mu ani Smart funkcie

6. Znova pretrite suchou handrou (ak je to potrebné)

Čistenie monitora, displeja alebo TV

Je pravdepodobné, že ste dosiahli vytúžený výsledok už v bode číslo päť. Ak sa však na displeji stále nachádza niečo, čo tu byť nemá (napríklad šmuhy z čistiaceho prostriedku), vezmite si jemnú a suchú handričku na finálne dočistenie. Potom by to malo byť už dokonalé.

Napíšte nám do komentára, aké čistiace prostriedky na displej, monitor alebo TV používate vy. Budeme radi za všetky vaše postrehy a tipy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJbhphotovideo
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.