V dnešnej dobe je technika naozaj vyspelá a výrobcovia sa môžu chváliť najmä tým, že ich zariadenia majú stále viac a viac funkcií, ktoré nám uľahčujú, či dokonca zachraňujú životy.  Apple si dalo najnovšie patent na integráciu požiarneho senzoru priamo do iOS zariadenia. V prípade, že by ste neboli doma a začalo by tam náhodou horieť, iMac by vám mohol zachrániť majetok!

Systém

Celý systém je veľmi jednoduchý a v budúcnosti by mohol zachrániť aj váš majetok či dokonca život. Pokiaľ by ste totiž mali doma Macbook, iMac, Apple TV, iPad či iné zariadenie od Jablkovej spoločnosti, ktoré už má v sebe integrovaný detektor požiaru, mohol by vás upozorniť na požiar či dokonca zavolať 911 (americká 112) a pridať popis situácie. Tento systém však Apple vylepšilo naozaj do dokonalého štádia. Zariadenie by v prípade požiaru použilo službu Continuity, vďaka ktorej by mohlo zaslať informáciu o požiari aj na iné vaše zariadenia. V praxi by to teda znamenalo, že pokiaľ by ste sedeli v obývačke a sledovali film zatiaľ čo by vám v kuchyni horel koláč, iPad, ktorý by ste si v kuchyni nechali na stole by vás pomocou Continuity upozornil na riziko požiaru a pokiaľ by ste nezareagovali, pravdepodobne by pokračoval volaním hasičov. No a tu nastáva ten problém.

patentos

Dokonalý senzor

Na to, aby mohlo Apple niečo takéto ponúknuť aj vo svojich zariadeniach, by potrebovalo naozaj dômyselné systémy, ktoré by vedeli rozoznať dym, jeho hustotu a hlavne zhodnotiť vážnosť situácie. Totiž napadá nás, že pokiaľ niekto sedí v zafajčenej krčme, mohol by iPhone volať hasičov. Samozrejme zafajčená krčma by bola len jeden z množstva planých poplachov. Mohlo by totiž stačiť kúrenie v krbe či letné opekanie špekačiek. Tak či onak je jasné, že Apple podobný patent v blízkej budúcnosti nepredstaví, ak niekedy vôbec. Už mnohokrát sme mohli byť svedkami patentu, ktorý sme v praxi nikdy nevideli! 🙂

patentos3

patentos 2

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.