Apple je najhodnotnejšou firmou sveta. Ich iPhony, iPady, či počítače Mac doslova ruinujú konkurenciu a vytvárajú úplne nový trend. Novodobému fenoménu sa samozrejme nevyhla ani krajina, ako je Fínsko, ktorej bol znížený rating z AAA na AA+. Prečo? Vraj za to môže Apple s jeho iPhonom a iPadom!

Pád Nokie

Každý z nás dobre pozná telefóny značky Nokia, ktoré majú povesť, ako nezničiteľné zariadenia. Nokiu by sme kľudne mohli označiť za jedného z najúspešnejších výrobcov mobilných telefónov v prvej polovici minulého desaťročia. Nokia bola vtedy naozajstným hitom a v rukách ľudí sme ju videli podstatne častejšie, ako telefóny od ostatných výrobcov. Časy sa však menia a v roku 2007 začal „boom“ v oblasti smartfónov. Na trh prišiel iPhone a ukázal nám niečo, čo tu doposiaľ nebolo. Spoločnosť Nokia nemala pravdepodobne najlepšie vedenie a krok s konkurenciou, ako je Apple, Samsung či LG už jednoducho nedokázala udržať. Je to jedna z vecí, ktoré sa podpísali na spomínanom páde spoločnosti.

Nokia evolucion
Nokia bola kedysi podobným fenoménom, ako je dnes Apple so svojim iPhonom! – svetapple.sk

Fínsky premiér ma iný názor

Na celú situáciu ohľadom zníženia ratingu krajiny okamžite reagoval aj premiér. Ten priamo povedal, že za pád ekonomiky môže práve spoločnosť Apple, ktorá v nej predáva svoj iPhone či iPad. iPhone vraj vytlačil z trhu domáceho výrobcu Nokia a iPad zasa domáceho výrobcu papierov. Fínsky premiér však dodáva, že verí, že sa Nokia spolu s papierňami dokážu dostať z problémov a opäť budu prosperujúcimi spoločnosťami!

apple-iphone-prototype-39-verge-1020_verge_super_wide
Podľa premiéra môže iPhone a iPad za pád Fínskej ekonomiky! – svetapple.sk

Zaujímavá myšlienka

Aj napriek tomu, že všetci dobre vieme, že ide len o hlúposť a Apple nemôže za pád Fínskej ekonomiky, určite sa z časti podpísal pod pádom Nokie. Práve iPhone nám totiž ukázal, ako má vyzerať smartfón a podľa neho sa začali všetky konkurenčné spoločnosti prispôsobovať. Žiaľ Nokii to trvalo o niečo dlhšie, na čo očividne doplatila. Nevadí, samozrejme želáme fínskej ekonomike všetko dobré, no a fínskemu premiérovi by sme chceli odkázať to, že nie vždy treba chybu hľadať v druhých 🙂

Nokia-Lumia-1520-front-png
Nokia už nedokázala držať krok s konkurenciou! – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.