Ako určite vieš, prioritne sa dáva vyrábať všetko do Číny predovšetkým preto, že je tam veľmi lacná ľudská pracovná sila. O roboty sa treba starať, ich nákup je drahý a navyše spotrebujú veľa energie, čo sa v konečnom dôsledku nemusí oplatiť. Jednoduchšie je pre obrovské firmy zamestnať ľudí, no Foxconn robí v Číne presný opak.

Foxconn vymenil až 60 000 ľudí za stroje

Foxconn je veľmi známy výrobca iPhonov a iných Apple produktov, ktoré každodenne všetci používame. Práve odtiaľto pochádzajú a prechádzajú rukami mnohých zamestnancov, ktorí žiaľ v továrniach pracujú ako otroci len preto, aby uživili seba či svoje rodiny. Foxconn sa najnovšie rozhodol pre celkom radikálny krok, kedy nahradil až 60 000 takýchto ľudí robotmi.

- Reklama -

Na jednej strane to znie síce dobre, veď ľudia nebudú zneužívaní ako otroci v továrňach, v ktorých podmienky častokrát tiež nie sú nič moc. Druhá strana mince je ale taká, že o prácu príde až 60 000 ľudí, ktorým sa bude nová hľadať len veľmi ťažko. V továrni doteraz pracovalo okolo 110 000 ľudí, no najnovšie bude chodiť do roboty „len“ asi 50 000, čo je skutočne radikálny rozdiel, čo bude samozrejme pre celý región veľmi ťažká situácia.

Zaujímavé je ale to, že nejde len o Foxconn, už teraz je známych približne ďalších 600 spoločností v danom regióne, ktoré sa chytajú dať svojim zamestnancom tvrdého „padáka“ a nahradiť ich strojmi, ktoré sa im očividne oplatia viac. Samozrejme, nevieme presne aký to má dôvod, ale ak začnú aj ostatné veľké firmy nahrádzať v celej Číne ľudí za roboty, bude to naozaj obrovský problém.

Uvidíme, ako sa celá táto nepríjemná situácia vyvinie a ako nakoniec dopadne. Držíme ale všetkým robotníkom palce, aby si našli čo najskôr nové uplatnenie, aby sa mohli uživiť!

Foxconn - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.