Google je obrovská firma, ktorá okrem svojich online služieb ponúka aj rôzne produkty, ktoré nám pomáhajú denne. Problém ale je, že nič nie je celkom 100% ideálne a aj používanie zariadení či online služieb tejto spoločnosti nemusí byť úplne príjemné. Google totižto zaznamenáva úplne všetko čo povieš a veľa z toho, čo napríklad napíšeš. Nahrávky sa potom ukladajú na servery spoločnosti. Ty si ich dokonca máš možnosť vypočuť. 

Online doba

V dnešnej online dobe je veľmi ťažké ostať celkom inkognito. Kadekto ťa sleduje prakticky non-stop a to nehovoríme o ľuďoch, ale predovšetkým o softvéroch či už v počítači, telefóne alebo priamo na internete. Práve takýto softvér zaznamenáva každý tvoj pohyb, slovo či hlas.

- Reklama -

Google je na toto špecialista. Pomocou špeciálnej funkcie ti dá možnosť vyhľadať nahrávky, ktoré si možno povedal pred 2-3 rokmi a už si to ani nepamätáš. Ty si ich neukladal, to on sám. Vo svojich obchodných podmienkach to totižto má napísané a ty s tým vo väčšine prípadov súhlasíš. Hlavný dôvod ale samozrejme nie je ten, že by ti firma chcela narušiť tvoje cenné súkromie. Hlavný dôvod je ten, že Google chce vylepšiť svoje služby v oblasti rozpoznávania hlasu.

Vyhľadávač už roky nefunguje len na textovej forme, ale môžeš mu položiť otázku (tak ako by si ju napísal do Google) a ten ti ju následne vyhľadá. Táto služba má ale stále svoje muchy a vo firme to chcú zdokonaliť. Tieto nahrávky, ktoré Google zbiera celé roky, si dokonca môžeš aj vypočuť a nie je to ani také zložité. Stačí prejsť na túto stránku a nájdeš tu všetko o tom, čo o tebe už Google vie. Sekcia venovaná audio obsahu sa nachádza tu.

Google tieto stránky prevádzkuje už tretí rok. Prvýkrát sa funkcia objavila ešte v roku 2015. Google tu ukladá všetky záznamy o tvojej aktivite na internete. Slúži to ako akýsi denník, ktorý by ti teoreticky mohol prinavrátiť spomienky na niektoré spomienky a miesta, kde si sa už nachádzal.

Realita je ale žiaľ trošíčku iná. Hoci je to zaujímavý spôsob, akým si môžeme niečo pripomenúť, reálne nám len ukazuje, ako veľa o nás prevádzkovateľ najväčšieho vyhľadávacieho systému na internete vie a tiež to, ako sme už dávno stratili súkromie, hoci si myslíme, že ho máme dokonalo zvládnuté.

Najhoršie na tom celom je fakt, že ti stačí používať čo i len službu Google na internete. Napríklad prekladač, vyhľadávač či YouTube, ktorý tak isto patrí tomuto gigantovi. Pokiaľ ale používaš smartfón či tablet s Andoridom, Google vie o tebe omnoho viac, nakoľko práve Android vyvíja táto firma.

Telefón o tebe zbiera informácie omnoho viac, ako konkurencia. Na druhú stranu ale vôbec nemusíš mať Andorid, aby si bol „sledovaný“. Stačí ak používaš služby Google na iPhone a z týchto služieb rovnako získava informácie.

Google - svetapple.sk

A dá sa toho zbaviť?

Odpoveď znie – našťastie áno. Nie je to zas také zložité a človek môže vymazať buď celú históriu, ktorú o ňom Google počas dlhej doby zbiera alebo z nej môže vymazať len niektoré veci. Jednotlivé súbory vymažeš jedoduchým označením a premiestnením do koša, ktorý sa nachádza na hornej, pravej strane. Pokiaľ chceš zmazať všetko, v menu vyber možnosť „Zmazať aktivitu podľa“. Následne vyber z možností „Celé obdobie“. Hotovo. Nebolo to vôbec náročné.

Ako sa ukazuje, väčšina hlasových údajov pochádza predovšetkým od hlasovej asistentky Cortana, ktorá sa preslávila tým, že správne natipovala takmer každý zápas na posledných futbalových majstrovstvách sveta.

Práve ona zbiera najviac hlasových záznamov. Okrem iného ale o tebe môže zbierať hlasové záznamy z hlasového vyhľadávania. Ak nebudeš používať ani jednu z týchto dvoch funkcií, pravdepodobne najlepšie zabrániš, aby ťa Google v tomto smere sledoval. Na druhú stranu vie ale o tebe omnoho viac,  cez milióny záznamov a tvojich pohybov na internete. Je to až trochu desivé, však?

Google - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.