Like Button je jeden z charakteristických znakov Instagramu. Sociálna sieť sa oň opiera prakticky od svojho počiatku, keď bola založená. Ako sa ale ukazuje, v poslednej dobe už boli lajky skôr zneužívané, ako užitočné. Preto sa ich sociálna sieť po celom svete pomaly zbavuje. Instagram bez lajkov hlásia používatelia už aj na Slovensku.

Instagram bez lajkov v USA a v iných krajinách

Instagram patrí medzi najväčšie sociálne siete súčasnosti. Aktuálne má cez 1 miliardu používateľov, ktorí sú aktívny každý jeden mesiac. Je to teda miesto, kde sa veľké zmeny robia veľmi ťažko.

- Reklama -

Mnohým „influencerom“ dokáže Instagram zarobiť tisíce eur každý deň. Stačí, ak ich sleduje dostatočné množstvo používateľov a majú uzavreté zaujímavé reklamné spolupráce. To je jednoducho dnešná doba. Ako sa ale ukazuje, autori sociálnej siete robia po celom svete zásadnú zmenu.

Všetko to začalo ešte v prvej polovici roka 2019

Všetko to začalo v Austrálii a na Novom Zélande začiatkom tohto roka. Instagram v týchto krajinách spustil pilotné testovanie verzie, v rámci ktorej sa používateľom nezobrazuje počet lajkov. Lajkovať sa dá samozrejme stále. Ľudia však už vidia iba to, kto fotku označil tlačidlom „páči sa mi to“. Nevidia koľko týchto kliknutí dokopy bolo.

Ak sa pýtate prečo, dôvod je jasný. Sociálna sieť chce zvýšiť kvalitu a úroveň príspevkov. Nechce, aby ľudia lajkovli len na základe počtu lajkov, ktorými bol príspevok doposiaľ ohodnotený. Chce aby ľudia lajkovali na základe toho, či sa im daný príspevok skutočne páči alebo nie. Takto získaný lajk je omnoho hodnotnejší a má lepšiu výpovednú hodnotu.

Instagram bez lajkov už aj na Slovensku
Takto vyzerá zmena v praxi – svetapple.sk

Po pilotnom testovaní sa služba nedávno rozšírila aj do USA. Je evidentné, že sa tento krok zatiaľ nestretol s vlnou odporu. Najmä v tejto krajine bolo zavedenie podobnej novinky dosť otázne. Keďže ale ľudia zmenu prijali, môžeme očakávať oficiálne skoré zavedenie aj na Slovensku. Vlastne to sa tu už deje. Používatelia nám hlásia, že sú v akomsi „beta“ testovaní novej služby.

Instagram bez lajkov už aj na Slovensku hlásia používatelia.

Firma vždy testuje svoje zmeny na vzorke používateľoch. K beta testovaniu sa dostanú skrátka tak, že sa im aktualizuje aplikácia. Používatelia sú vyberaní náhodne. To znamená, že ten istý update, nedostanú všetci používatelia . Podobne to robí napríklad aj Facebook.

Všimli sme si to pri jeho mobilnej aplikácii už v minulosti, keď zavádzal zmeny. Sami sme novú verziu aplikácie používali zhruba o 2-3 mesiace skôr ako všetci ostatní. Všetko sa to udialo automaticky. Nikam sme sa neprihlasovali… No a teraz k veci…

Ľudia sa nás začali pýtať, prečo je ich Instagram bez lajkov aj na Slovensku.

Do redakcie nám začali chodiť od našich čitateľov dotazy na to, prečo sa im nezobrazuje tlačidlo „páči sa mi to“ na ich Instagrame. Odpoveď sme samozrejme poznali. Netušili sme však, že Instagram bez lajkov je už aj na Slovensku. Minimálne nie v spomínanom beta testovaní. Správy nám potvrdili ďalší dvaja fanúšikovia v komentároch na našom Facebooku.

Instagram bez lajkov už aj na Slovensku

Tí si aplikáciu aktualizovali a žiadne lajky nevidia. My sami sme chceli urobiť to isté, žiadna aktualizácia však momentálne dostupná nie je. Inými slovami, títo fanúšikovia testujú verziu, ktorá už čoskoro príde plošne pre všetkých užívateľov, ktorí sociálnu sieť používajú.

Instagram bez lajkov už aj na Slovensku

Pokiaľ ste sa stretli s niečim podobným, neváhajte nám to napísať do komentára. Zaujíma nás, koľkých používateľov sa reálne tato obrovská zmena momentálne dotkla. Na záver chceme poďakovať Patrikovi Adamčiakovi za poskytnutie záberov a fotiek.

Slovenský Instagram bez lajkov
Instagram bez lajkov už aj na Slovensku hlásia používatelia. – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -