Tablety upadajú. Je to dlhotrvajúci trend a nevyzerá, že sa tak rýchlo otočí. Dôvod je taký, že trh sa nasýtil a ľudia ich nepotrebujú kupovať. Majú veľké smartfóny. V Apple to veľmi dobre vedia a preto dávajú svojim iPadom novú prídavnú hodnotu. Okrem veľkých zmien prišla na WWDC19 asi najväčšia. nový operačný systém. Navyše iPadOS podporuje myš.

iPadOS podporuje myš. Apple robí veľké zmeny.

Nové iPady budú vďaka operačnému systému iPadOS konečne iné ako štandardné tablety. Ľudia ich začali vymieňať za veľké iPhony a tým sekundoval potom Mac. Na iPad už akosi nezostal priestor a načo by aj ostával keď ho nikto nepotreboval.

Apple potrebovalo urobiť zmenu, niečo veľké. Nepredstavilo tak iOS 13 na platformu iPhone a iPad ale iba na prvú menovanú. Druhú platformu potom zastupuje “nový” operačný systém iPadOS. Tu treba podotknúť, že nejde zas až o tak obrovský rozdiel. Ten sa udial najmä v názve. Tak či onak, iPadOS vychádza z iOS 13 avšak s pár zásadnými rozdielmi. Jedným z nich je napríklad podpora USB kľúčov či flash diskov, iným rozmiestnením menu a ďalšou tá, o ktorej píšeme iPadOS podporuje myš.

iPadOS podporuje myš. Apple urobilo obrovský krok vpred. - svetapple.sk
iPadOS podporuje myš. Apple urobilo obrovský krok vpred. – svetapple.sk

Apple tvrdilo, že chce zmenšiť priepasť medzi iPadom a Macom. Momentálne je to skôr tak, že tablet má bližšie k iPhonu ako k počítaču a to bol najväčší problém. Podpora myši prichádza ako takzvaný uľahčený prístup. Nebudete tu mať ale taký kurzor ako na počítači. Bude sa tu nachádzať tmavý kruh, cez ktorý budete môcť ovládať prakticky čokoľvek. Je to aj tak pokrok, nakoľko po niečom podobnom mnohí ľudia, ktorí pracujú s iPadom dlho túžili. Pokiaľ máte k iPadu ešte myš dá sa skoro používať ako klasický počítač (napríklad pri editácii textu)

Budúcnosť iPadu už možno nie je neistá.

Je viac ako zrejmé, že táto zmena sa bude už iba viac a viac rozširovať. Inými slovami, iPad sa začne viac podobať operačnému systému MacOS ako iOS tak ako to už bolo naznačené vyššie. Tak či onak, iPad by tak mohol nájsť úplne iné využitie ako ho hľadal doteraz čo sa mu koniec koncov veľmi nedarilo. Táto prvá zmena bol len taký impulz. Apple by nemohlo z roka na rok pretransformovať celý systém iPadu. Nezniesli by to zrejme ani používatelia.

iPadOS podporuje myš. Apple urobilo obrovský krok vpred. - svetapple.sk
Transformácia iPadu aby sa priblížil k Macu bude trvať niekoľko rokov – svetapple.sk

Je to začiatok niekoľkoročnej zmeny, ktorá bude pokračovať budúcoročnou WWDC a skončí niekedy o 2-3 roky, kedy už budeme iPad využívať ináč ako doteraz. Mi samozrejme túto snahu cením. Prečo? Lebo vieme, že si Apple uvedomuje problém, ktorý s iPadom už dlhšiu dobu má a snaží sa ho riešiť ináč ako predstavením celkom nového zariadenia, ktoré je v konečnom dôsledku zase veľmi podobné ako tomu bolo po minulé roky. iPad dostáva inú tvár, inú myšlienku a to sa nám na ňom veľmi páči.

iPadOS podporuje myš. Apple urobilo obrovský krok vpred. - svetapple.sk
iPad možno nie je mŕtvy! – svetapple.sk

zdroj: phonearena

CEZphonearena
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here