Pokiaľ si 12. septembra sledoval keynote, určite si videl a počul, všetky tie kladné stránky nového Apple A11 procesora, ktorý by mal byť ďaleko popredu pred predošlím Apple A10 procesorom. iPhone 8 Plus by mal mať o 2 jadrá navyše a hlavne o 25% vyšší výkon ako jeho predchodca. Je to ale pravda? Vôbec nie, dokonca iPhone 8 Plus v jednej disciplíne zlyhal. 

Zavádza nás Apple?

Na túto otázku ťažko povedať. Teoreticky by sme mohli argumentovať tým, že iPhone 8 Plus je novší, používa novšie komponenty a tak sa výkon stráca niekde inde. V praktickom využití sa ale s rapídnym rozdielom určite nestretneš. Je to zvláštne, nakoľko sa Apple chválilo fantastickými parametrami, ktoré s novinkou dosiahlo. A11 Bionic ponúka až 6 jadier, zatiaľ čo A10 len 4. Navyše oba telefóny sú si po stránke RAM rovnocenné aj keď model 8 Plus má zhruba o 15% výkonnejšiu operačnú pamäť. Po praktickej stránke teda vyšší výkon nečakaj. Predsa je tu ale jeden dôkaz, že A11 Bionic má viac sily ako minuloročný čip.

- Reklama -

Sú to práve benchmark testy, v ktorých novinka vyhrala či už pri jednojadrovom alebo viacjadrovom skóre. Je teda otázne, kde je vlastne problém a prečo je telefón tak moc vyrovnaný staršiemu čipu. Žeby horšia optimalizácia? Prekvapením je napríklad aj to, že model 8 Plus zaostáva vo výkone exportovania videa. Uvidíme, či sa k tomu celému vyjadrí aj Apple a či za toto všetko môže teoreticky len nejaký problém v operačnom systéme. Ak áno, Apple ho určite napraví a telefón bude citeľne silnejší. Ak nie, bude to tak trošku fiasko a Apple sa tento rok nikam neposunie. Garantovaný výkon tak v konečnom dôsledku nebude absolútne nič znamenať. Uvidíme, nechajme sa prekvapiť. Čo si o tom myslíš ty?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.