iOS 10 je mobilný operačný systém, ktorý bol predstavený počas minulého roka a rovnako tak prišla o pár mesiacov neskôr aj jeho dostupnosť. Inštalovali stovky používateľov, takmer okamžite. Tým sa ale pripravili o možnosť použitia Jailbreaku. Ten prišiel už aj sem, je dostupný na verziu iOS 10.1.1. Zaujíma to ale ešte niekoho? Je potrebné inštalovať si Jailbreak?

Jailbreak iOS 10 je tu, chce ho ale niekto?

Jailbreak je v podstate taký hack, ktorý odomkne tvoj uzatvorený iPhone. Vďaka Jailbreaku sa vlastne stane z tvojho iPhonu (obrazne povedané) Android. Systém, do ktorého si budeš môcť nainštalovať množstvo užitočných funkcií, ale to sa tak trochu stráca celá podstata. Na úkor toho totižto iOS stratí akúkoľvek bezpečnosť a dokonca ťa budú môcť na takto “hacknutom” zariadení sledovať, odpočúvať a podobne. Ďalej sa tvoj iPhone môže podstatne spomaliť, výdrž batérie môže byť ešte horšia a niektoré funkcie nemusia fungovať tak, ako pred tým. Je tu toho viac, prečo sa Jailbreak neoplatí ako toho, prečo by sa mohol oplatiť.

- Reklama -

Rozumieme tomu napríklad v prípade vývojárov, ktorým sa na takomto zariadení proste pracuje lepšie, ale bežný človek môže z Jailbreaku vyťažiť tak zopár zmien systému a aplikácie zadarmo, čo je asi hlavný dôvod, minimálne kedysi bol, keď ešte kupovanie softvéru v takejto forme nebolo tak populárne ako dnes. AppStore dosahuje rekordné tržby, tento rok to dokonca bolo $240 000 000 za jediný deň. Pred 5 rokmi možno ľudia boli trošku lakomí zaplatiť niečo za aplikáciu, ale v posledných rokoch sa to mení. To euro, dve či tri mesačne zas nie je také hrozné číslo.

Aplikácie zadarmo teda už tiež skoro nikto nechce. Jailbreak tak má viac negatívnych stránok ako tých pozitívnych. Na druhú stranu, vždy sa nájde niekto, koho zaujme a kto ho bude chcieť vyskúšať. Popravde to viem aj z osobnej skúsenosti. Tiež som bol kedysi Jailbreak pozitívny, ale dnes už by som si ho do svojho iPhonu neinštaloval. možno by som sa ani tak nebál o tú bezpečnosť či stabilitu ale nevidím dôvod, prečo by som ho tam mal vôbec dávať. Nepotrebujem ho, je to zbytočná starosť navyše. Ak chcem zariadenie, ktoré si budem chcieť upraviť podľa seba, kúpim si predsa Android, v tomto prípade to teda stráca akúkoľvek logiku kupovať si iPhone.iOS - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here