Viete vôbec čo je to Jailbreak? Používatelia, ktorí v minulosti vlastnili aj staršie zariadenia to vedia určite avšak tí, čo mali iba novšie iPhony majú pravdepodobne v tomto obore medzeru. Jailbreak iOS 12.4. je vonku. Má však dnes ešte zmysel?

Jailbreak iOS 12.4. je vonku. Má však dnes ešte zmysel?

Pokiaľ ste si chceli v minulosti „odomknúť“ iPhone a nainštalovať si tu vlastné témy, rôzne užitočné aplikácie či vylepšenia a podobne, potrebovali ste na to Jailbreak. Tento „hack“ zariadenia ponúkal prakticky všetko to čo ponúkajú napríklad zariadenia s operačným systémom Android. Nakupuje sa tu pomocou online obchodu Cydia.

Hoci iPhone práve kvôli Jailbreaku často sekal, mrzol a rýchlo sa vybíjal, možnosti používania boli natoľko rozsiahle, že to predsa len niekoho motivovalo k tomu aby si ho nainštaloval. Postupne sa ale iOS začal otvárať. Spolu s príchodom iOS 13 tu máme obrovské množstvo funkcii, ktoré sme zvykli získavať práve vďaka Jailbreaku. Spomenieme napríklad len možnosť sťahovania vlastných súborov zo Safari.

Jailbreak iOS 12.4. je vonku. Má však dnes ešte zmysel? - svetapple.sk

Aj preto si myslíme, že hoci ide na príjemnú spomienku na minulosť, v podstate je dnes už Jailbreak úplne zbytočný a nikto si ho nepotrebuje do svojho zariadenia inštalovať. Okrem iného totiž hrozí aj ohrozenie súkromia či napríklad možnosť sledovania zariadenia na diaľku. Pokiaľ je Jalbreak v zaraidení nainštalovaný, jednoducho už nie ste v bezpečí a hocjaký vírus alebo hacker môže ovládnuť vaše dáta, polohu či správy.

O poslednú verziu Jailbreaku sa postaral Pwn20wnd 

Dnes je dôležité, že ak sa predsa len nájde niekto, kto by mal záujem Jailbreak vyskúšať, poslednú verziu pre iOS 12.4. predstavil populárny hacker Pwn20wnd. Podľa informácii táto verzia funguje na všetkých zariadeniach. Stále ale nepoznáme bližšie detaily. Tie sa ani nezvykneme dozvedať práve preto aby hacker ochránil svoj hack pred spoločnosťou Apple.

Uvidíme ako dlho Jailbreak vydrží. Ako sme už písali vyššie, je cenné, že si niekto dá stále snahu a snaží sa ho do iPhonu vôbec dostať. Pre malý záujem to mohli hackeri zabaliť už pred pár rokmi. To je ale dnes minulosť.

Jailbreak iOS 12.4. je vonku. Má však dnes ešte zmysel? - svetapple.sk
Jailbreak iOS 12.4. je vonku. Má však dnes ešte zmysel? – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  iPhone budeme môcť cez Face ID odomykať aj na šírku!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.