O Uberi si už určite počul. Je to alternatívna taxi služba, ktorú používajú tisíce zákazníkov denne pomocou aplikácie v smartfóne. Je to celé veľmi jednoduché, avšak Uber má svojou činnosťou v mnohých krajinách problémy rôzneho druhu. Dokonca bol v rôznych metropolách zakázaný a to na službu nevrhá vôbec dobré svetlo. Po dnešnej kauze je to s dôverou voči Uberu ešte horšie, tak isto ale možno sklamalo aj Apple!

Uber a Apple

Služba Uber samozrejme musí nejakým spôsobom spolupracovať s Applom, nakoľko beží aj na jeho iPhonoch. Problém je už ale v tom, že by Apple nemal službe dovoľovať viac ako ostatným. Jednak to nie je voči iným vývojárom celkom fér, a potom to môže byť tak trochu neetické, nakoľko Uber údajne mohol nahrávať obrazovku iPhonu priamo cez aplikáciu. Všetko mal dovolené vďaka vzácnemu prístupu, ktorý mu udelil práve Apple a ktorý Cupertinska spoločnosť nikdy nikomu inému neposkytuje.

Nové správy zo sveta poodhalili nepríjemný fakt, pri ktorom mal dať Apple službe Uber exkluzívny prístup k akýmsi „zadným dvierkam“ iPhonu, aby mohol nahrávať obrazovku iPhonu a takýmto spôsobom sa dostať aj k citlivým údajom. Uber ich vraj nezneužíval na takéto účely ale na niečo celkom iné. Otázne je ale aj to, do akej miery môžeme takémuto vyjadreniu dôverovať.

www.svetapple.sk
techcrunch.com

Zadné dvierka?

Nie celkom, respektíve pravdepodobne nie tak, ako si to možno predstavuješ. V skratke každá jedna aplikácia pre iPhone disponuje právami, ktoré môže využívať napríklad pri platbách pomocou Apple Pay, alebo pri prístupe k mikrofónu, fotoaparátu a podobne. Niečo podobné majú k dispozícií všetci vývojári. Je tu ale jedno také právo, ktoré používa výhradne len Apple, no zistilo sa, že ho používa aj aplikácia Uberu! Zmienky o ňom sa našli priamo v kódoch appky, a bezpečnostných expertov to teda veľmi nepotešilo.

Jeho názov je „com.apple.private“, čo samo o sebe vypovedá o tom, že toto právo naozaj nie je pre nikoho iného a aplikácie tretích strán s ním nemajú čo pracovať. Respektíve, Uber môže. Z niekoľkých tisíc odskúšaných aplikácií bolo právo udelené jedine jemu. Je to trošku zvláštna výhoda, nemyslíš? Samozrejme, vedenie Uberu na nič nečakalo a všetko sa pokúsilo následovne vysvetliť. Vraj toto právo nevyužívalo na to, aby akokoľvek ohrozili vlastných používateľov a zákazníkov ale na renderovanie máp priamo zo staršej aplikácie, pre hodinky Apple Watch.

Oficiálne vyjadrenie:

„Apple nám udelil toto povolenie z dôvodu, že ranné verzie hodiniek Apple Watch neboli schopné rovnomerne zvládnuť úroveň vykresľovania máp priamo v našej aplikácií.“ Zástupkyňa taxislužby pre Business Insider ďalej dodáva: „Ďalšie aktualizácie hodiniek Apple Watch a aplikácie Uber túto „výhodu“ odstránili a momentálne spolupracujeme priamo s Apple na tom, aby sme API úplne odstránili z našej aplikácie“

Ako je to teda naozaj?

Vyjadrenie Uberu v tejto veci je síce pekné ale stále nemôžeme veriť, že to bola skutočne pravda. Nechceme samozrejme na Apple a ani na Uber hádzať akékoľvek zlé svetlo avšak podobné výsledky sú naozaj divné. Bezpečnostní experti sú k súčasnému vyjadreniu taxislužby skeptickí a majú voči vyjadreniu tak trochu výhrady. Asi najväčší problém je pri tom samotný vzťah súčasného CEO Applu, Tima Cooka a bývalého CEO Uber Travisa Kalanicka, ktorý je na veľmi dobrej kamarátskej úrovni a v minulosti sa aj oficiálne stretli, konkrétne to bolo v roku 2015.

Prečítajte si tiež  Will Smith za svoju facku draho zaplatí. Záujem oň prestáva mať Apple aj Netflix

Nastáva tu teda isté pochybenie, či Apple nepovolil takéto výhody len na základe kamarátskeho vzťahu riaditeľa a bývalého riaditeľa. Uvidíme, ako sa k tejto kauze vyjadrí samotné Apple (ak sa k nej vôbec vyjadrí). Pokiaľ však obe strany všetky fakty nepodložia dôkazmi, môže ísť až o mega škandál. Na druhú stranu sa ale treba pýtať, či by Applu stálo za to, aby takéto práva ponúkol niekomu tak známemu ako je Uber na „nekalé“ účely. V spoločnosti museli rátať s tým, že sa na to teoreticky môže prísť a popravde výhovorka s renderovanám máp znie celkom dôveryhodne. Dôležité je skôr preveriť, na čo konkrétne slúžilo toto API pri danom renderovaní.

www.svetapple.sk
Autor: mashable.com

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.