Ak patríte medzi nadšencov búrok, máme pre vás dobré správy. Mapu bleskov už nemusíte nutne sledovať len z vášho počítača (aj keď nižšie ponúkame linky na stránky, ktoré túto službu prinášajú). Postačí vám aj váš kompaktný smartfón, ktorý ponúka detailné a naozaj pôsobivé zobrazenie tohto svetelného divadla. Na všetko budete potrebovať len jednu bezplatnú appku.

Mapa bleskov v podobe aplikácie „My Lightning Tracker“

Pokiaľ vás fascinuje počasie, táto aplikácia by vo vašom mobilnom zariadení určite nemala chýbať. Jej názov je My Lightning Tracker a používateľovi ponúka presne to, čo sa od nej očakáva – perfektné zobrazenie mapy bleskov po celom svete. Či sa už teda nachádzate na Slovensku alebo v USA, vždy budete mať dokonalý prehľad o bleskoch vo vašom okolí.

Hneď po otvorení a potvrdení vašej aktuálnej polohy sa ocitnete na mape, kde si môžete prezerať posledné „údery“ (Latest). Skvelá je tiež možnosť, kedy po kliknutí na konkrétny blesk dokážete presne zistiť, kde sa nachádzal a v akej bol od vás vzdialenosti. Ďalšie okienko je označené ako Hotspots a vyobrazuje miesta, kde sa blesky objavia/objavujú v najbližších minútach. Rozdelené sú podľa zelenej, oranžovej a červenej farby.

Mapa bleskov zadarmo vo vašom mobile alebo počítači. Majte ju vždy po ruke!

Na záver tu máme ešte položku Radar. Tá je síce nenápadná, no z praktického hľadiska veľmi užitočná. V reálnom čase ukazuje, kde sa presne nachádzajú búrky a oblaky. Ak sa teda niekam chystáte a neviete odhadnúť počasie na niekoľko hodín dopredu, pomocou pár kliknutí si ho overíte vďaka aktuálnym dátam z družice. Celý systém využíva podklady spoločnosti Google.

Mapa bleskov v podobe aplikácie je dostupná na následujúcich odkazoch pre iOS a Android. V oboch prípadoch je jej používanie bezplatné s tým, že sa vám tu zriedkavo zobrazia nejaké reklamy. Za pokus to teda určite stojí. Ak chcete mapu bleskov v rámci počítača, môžete vyskúšať internetové stránky: lightningmaps.org alebo lightning.in.ua. Do komentára nám napíšte, čo používate vy…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.