Pomerne prostá a veľmi zaujímavá otázka, na ktorú uvidíme odpoveď až v najbližších rokoch. Pravdou ale je, že Apple do tejto hlasovej asistentky, ktorá po prvý krát uzrela svetlo sveta ešte v roku 2011 vkladá nemalé úsilie, financie a rovnako tak aj čas profesionálov a expertov na daný odbor z celého sveta. Natíska sa teda otázka, či Siri môže byť inteligentná tak, ako človek. 

Siri vs. človek

Apple sa rozhodlo, že zo svojej hlasovej asistentky urobí skutočne inteligentnú dievčinu, ktorú bude mať vo svojom novom iPhone každý jeden z nás. Už v iOS 9 prešla pomerne veľkými zmenami a dostala “viac” rozumu, no v budúcnosti by to mohlo byť ešte lepšie. Hoci Siri stále nevie po slovensky a žiaľ ani česky, podľa nášho názoru je to len otázkou času, kým sa naučí aj nový jazyk a bude vedieť plynulo rozprávať aj po našom. Veď si len spomeňme na rok 2011, kedy sme museli Siri 4 krát veľmi zreteľne zopakovať to, čo sme od nej v tú chvíľu potrebovali. Dnes jej stačí aj pomerne nepresná informácia na to, aby vedela identifikovať slovo, či rovno celú vetu.

- Reklama -

Trvalo len 4 roky, kým sme sa dostali k pomerne vyspelému hlasovému asistentovi ale tu svoju cestu určite nekončí. Apple totižto zakúpilo startup Perceptio, ktorý sa už dlhšiu dobu zaujíma o funkčnosť hlasových asistentov v smartfónoch bez toho, aby museli zdieľať dáta cez cloud. Výsledkom je zvýšená bezpečnosť a asistent, ktorý nikomu neprezradí to, čo si vyhľadával.

Nicolas Pinto a Zak Stone, zakladatelia spoločnosti Perceptio, ktorú Apple kúpil sa zaoberajú práve umelou inteligenciou už dlhé roky a v tomto obore ich môžme označiť za veľmi skúsené osobnosti. Práve preto netreba brať ich spoluprácu s najhodnotnejšou spoločnosťou na svete na ľahkú váhu. Povedzme si na rovinu, Siri v súčasnosti tak trochu zaostáva za svojou kamarátkou Cortanou od Microsoftu. To sa ale čoskoro môže zmeniť a Siri môže byť inteligentná natoľko, že sa bude dať porovnať z človekom. To ale ešte pár rokov potrvá a zatiaľ si musíme užívať so starou dobrou Siri, ktorá žiaľ stále nevie po slovensky!

Siri - Svetapple.sk
Siri – Svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here