Vyzerá to tak, že s Windowsom na Macu je na nejaký čas koniec (aj keď ešte chvíľu potrvá). Nové počítače od Apple s procesorom Sillicon nebudú vedieť pracovať s Virtual Machine, ktorá je schopná spúšťať platformy založené na x86_64.

Na budúce Macy nenainštalujete Windows

Aj keď sa môže zdať inštalácia Windowsu na Mac ako nezmysel, v skutočnosti je to skvelá vec. Vývojári a profesionáli sa tak vedia dostať k aplikáciam a programom, ktoré macOS nepodporujú. Táto možnosť je tu dlhé roky vďaka takzvanému „Boot Campu“, ktorý beží na Virtual Machine. Práve tento softvér však príde o kompatibilitu pri prechode procesorov z Intelu na Apple Sillicon.

Cupertinský gigant oživil funkciu Rosetta, ktorá v minulosti slúžila pre prechod z PowerPC na Intel. Pomocou nej budú môcť používatelia inštalovať na budúce Macy aplikácie, ktoré obsahujú x86_64. Vďaka tomu získajú vývojári nejaký čas navyše, aby dokonalo prispôsobili svoj softvér pre novú architektúru.

Nová dokumentácia žiaľ naznačuje, že nie všetky aplikácie s x86_64 budú na Rosette fungovať. Ako sme už avizovali vyššie, jednou z nich má byť práve Virtual Machine. Spoločnosť Apple to oznámila vývojárom počas jednej z prezentácií v rámci WWDC 2020.

Aj napriek tomu, že to pravdepodobne značne skomplikuje cestu ku Windowsu na platforme Mac, neznamená to, že sa ho tu už nikdy nedočkáme. Podľa všetkého budú vývojári schopní nájsť funkčné riešenie, no nebude to hneď. Bavíme sa o období dlhých mesiacov či možno rokov. Nechajme sa prekvapiť. Používali ste Windows na Macu? Napíšte nám do komentára.

Windows 10X sa ešte ani neohrial a už sa ho podarilo nainštalovať na Mac!
Na budúce Macy nenainštalujete Windows!

zdroj

Prečítajte si tiež  Koľko percent kapacity batérie na iPhone môže ubudnúť každý rok?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.