Steve Jobs bol jednou z tých osobností, ktorá dokázala na prvý pohľad vidieť priamo do duše každého človeka, na základe čoho nemal problém povedať či ide o technologického génia alebo ako to on veľmi rád hovorieval „idiota“. Tento muž mal jednoducho skvelý inštinkt, no aj napriek tomu, spravil jednu chybu, za ktorú sa asi veľmi dlho preklínal! Prijal Johna Sculleyho na miesto výkonného riaditeľa Apple.

Výkonný riaditeľ

Začiatkom osemdesiatych rokov, kedy Apple zažilo naozaj obrovský rozmach sa stala jedna vec, ktorej sa jednoducho nedalo zabrániť. Vzhľadom na to, že Steve Jobs bol inovátor, potreboval sa na plno venovať svojim zariadeniam, no to sa mu nemohlo dariť, keďže sa musel starať aj o celú spoločnosť. Zároveň Apple potrebovalo jednoducho niekoho, kto sa vyzná v marketingu a dokáže riadiť už vtedy tak veľkú korporáciu ako bolo Apple tým správnym smerom. Rozhodli sa preto, že zamestnajú vtedy veľmi úspešného Johna Sculleyho, ktorý mal skvelý post v spoločnosti Pepsi. Steve raz za nim došiel a spýtal sa ho „Chceš už do konca života predávať sladkú limonádu, alebo chceš s nami zmeniť svet“? Sculley váhal, no po čase sa ho predsa podarilo dostať do Jablkovej spoločnosti, kde bol okamžite prijatý. S Jobsom mal naozaj výborný vzťah, no ten sa časom začal zhoršovať. Dospelo to až k tomu, že cena Macintoshu bola niekoľkonásobne vyššia ako Jobs plánoval, čo sa neskôr samozrejme odzrkadlilo aj na predajoch tohto počítača.

- Reklama -

Vyhodenie Jobsa

Jedného rána sa v Cupertine zišli všetci vyššie postavení v Apple ako bol aj Arthur Rock, John Sculley a Mike Markulla. Táto tajná schôdza sa uskutočnila skoro ráno a jednalo sa práve o Steva Jobsa. John Sculley prišiel s nápadom vyhodiť ho, keďže v Apple robil čoraz väčšie problémy. Túto schôdzu prerušil aj samotný Jobs, ktorý prišiel do kancelárie o niečo skôr. Vtedy mu oznámili, čo sa vlastne chystá. Steve sa naštval a Sculleymu, ktorého nápad to bol, povedal: „To, že som ťa prijal, bola tá najväčšia chyba v mojom živote“. Následne sa uskutočnilo aj hlasovanie, kde samozrejme všetci hlasovali proti Jobsovi, a ten nakoniec zo spoločnosti musel odísť. Po čase, keď sa do spoločnosti opäť vrátil (Apple jednoducho išlo ku dnu) prehlásil, že fakt, že ho vyhodili bola jedna z najlepších vecí v jeho živote! Nezabúdajme na to, že do svojich rúk dostal v podstate takmer skrachovanú spoločnosť, ktorej zostávalo 90 dní života a dnes je najhodnotnejšou na svete!

Apple, Steve Jobs - svetapple.sk
Apple, Steve Jobs – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.