Nahrávanie hovorov z legislatívneho hľadiska

Ešte predtým, než sa pustíme do praktickej časti článku vás musíme upozorniť, že nahrávanie telefónnych hovorov je legálne len za určitých podmienok.

Ako uvádza vo svojom blogu právnik Michal Cimmermann, zvukový záznam, na ktorý je zachytený hlasový prejav (na akomkoľvek nosiči) môžete nahrávať len vtedy, keď dostanete súhlas od volajúceho! V opačnom prípade to nie je dovolené.

Dôležité je tiež dodať, že ak by ste chceli takúto odsúhlasenú nahrávku zverejniť, potrebujete ďalší súhlas od nahrávanej osoby. Inými slovami, pre nahratie a zverejnenie hovoru je potrebné počítať s dvoma samostatnými súhlasmi, ináč sa vystavujete minimálne riziku občianskoprávnej žaloby.

Nahrávanie hovorov na iPhone zadarmo

Začnime postupom, ktorý je veľmi jednoduchý a pravdepodobne vás napadol aj bez tohto článku.

Na bezplatné nahrávanie hovorov cez iPhone použijete iné zariadenie, na ktorom je diktafón alebo mikrofón so schopnosťou zachytávať zvuk. Z rodiny Apple produktov takto funguje napríklad iPhone, Mac či iPad, no v praxi môžete použiť aj fotoaparát/videokameru, počítač s Windowsom (ak má mikrofón) či dokonca inteligentné hodinky.

Pri samotnom procese aktivujte hlasitý odposluch a reproduktor iPhonu priložte čo najbližšie ku mikrofónu zariadenia, na ktoré chcete celý hovor zaznamenať. Vo všetkých prípadoch odporúčame skúšku pre ideálne nastavenie vzdialenosti aby nedochádzalo ku skresleniu zvuku a zároveň bolo zreteľne počuť všetky slová.

Je jedno, či prebehne nahrávanie hovorov na iPhone 6, iPhone 7 alebo novšom modeli. Prakticky všetky verzie až po iPhone 11 a iPhone 12 majú veľmi kvalitné mikrofóny aj reproduktory

Ak je všetko nastavené, môžete sa pripraviť na „ostré“ nahrávanie. Dávajte si pozor na detaily, akými sú ozvena, okolité zvuky a podobne. Zvoľte radšej také prostredie, v ktorom je čo najmenej ruchu – Výsledok bude kvalitnejší.

Ako nahrať hovor na iPhone prostredníctvom platenej aplikácie

Ak vás prvý postup neoslovil, k dispozícii je aj sofistikovanejšie riešenie od vývojárov z Epic Enterprises. Bavíme sa o aplikácii TapeACall, ktorú sme si medzičasom vyskúšali za vás a môžeme potvrdiť, že funguje. Žiaľ, iPhone neobsahuje automatické nahrávanie hovoru, ktoré by sme mohli označiť za defualtné. Práve toto riešenie sa teda ukazuje ako jediné. 

Za veľkú nevýhodu však dopredu považujeme predplatné, ktoré vás vyjde 10,99€/mesačne alebo 65,99€/ročne. Našťastie však existuje 7-dňová skúšobná verzia, kedy je TapeACall dostupný úplne zadarmo.

Dopredu vám odporúčame, aby ste si ihneď po inštalácii zrušili predplatné cez Nastavenia > Vaše meno (iCloud účet vo vrchnej časti) > Odbery > Call Recordings&Transcriptions (sekcia aktívne) > Zrušiť skúšobnú dobu > Potvrdiť. Po tomto kroku budete môcť aplikáciu používať ešte 7 dní (potom prestane fungovať).

Prečítajte si tiež  Príchod nového iMacu je na spadnutie. Žiadnu lacnú záležitosť však nečakajte

Ak máte všetko nainštalované a pripravené, otvorte si TapeACall a zadajte sem svoje telefónne číslo + región (Slovensko, Česká republika). Povoľte potrebné nastavenia a prejdite tutoriálmi, po ktorých budete presmerovaní do základného menu. Aplikácia na nahrávanie hovorov cez iPhone je týmto pripravená. 

Odchádzajúci telefónny hovor nahráte týmto spôsobom:

  • Kliknite na červené tlačidlo v spodnej časti používateľského rozhrania a vyberte možnosť Call (na ľavej strane).
  • Pokračujte Zavolaním na čislo: 055/23* ** ** (ponúkne vám ho aplikácia), čím zahájite hovor.
  • Teraz kliknite na tlačidlo Pridať hovor a vyberte kontakt, ktorý si chcete nahrať.
  • Akonáhle osoba zdvihne vaše číslo, stlačte tlačidlo Zlúčiť hovory (nesmiete na to zabudnúť ináč sa telefónát nenahrá!)
  • Hotovo, nahrávku si môžete prehrať v aplikácii TapeACall.

Prichádzajúci telefónny hovor nahráte týmto spôsobom:

Ak vám niekto zavolá a hovor si potrebujete nahrať, postup je v princípe podobný ako pri odchádzajúcom hovore. Urobíte to týmto spôsobom:

  • Príjmite hovor a rýchlo sa presuňte do aplikácie TapeACall.
  • Kliknite na červené tlačidlo v spodnej časti používateľského rozhrania a vyberte možnosť Call (na ľavej strane).
  • Pokračujte Zavolaním na číslo: 055/23* ** ** (ponúkne vám ho aplikácia), čím pridáte hovor (prichádzajúci kontakt bude na krátko podržaný).
  • Čo najrýchlejšie kliknite na tlačidlo Zlúčiť hovory a následne sa všetko zaznamená do aplikácie TapeACall.
  • Hotovo, váš iPhone obsahuje záznam hovoru.

Hoci to možno znie trochu komplikovane, v praxi vám potrvá len niekoľko sekúnd, kým si všetko aktivujete. Celý proces nahrávania hovorov sa dá zvládnuť do 5-10 sekúnd a kvalita nahrávky je naozaj vynikajúca – škoda len tej ceny… Na záver doplníme, že aplikáciu TapeACall môžete používať aj na operačnom systéme Android.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy a ak ste si už niekedy nahrávali hovor, ako ste to urobili. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.