Ako zmeniť formát, kvalitu a veľkosť obrázka na Macu v aplikácii Preview?

Aj počítače Mac dostali do vienka množstvo defaultných funkcií a nástrojov, ktoré by ste mali poznať. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať a práve v takej chvíli nechcete strácať čas. V dnešnom návode si ukážeme, ako zmeniť formát, kvalitu a veľkosť obrázka na Macu za pomoci aplikácie Preview.

Využijete to napríklad v situácii, keď radi fotíte a vaše obrázky zaberajú príliš veľa miesta na disku. Pokiaľ nahrávate nejaký dokument alebo fotku na web, zvyčajne je ideálne aby mala niekoľko desiatok či stoviek kilobajtov. Nepotrebujete na to žiaden extra dodatočný program, ktorým by Mac nedisponoval. Chce to len spoznať nastavenia.

  • Otvorte si konkrétny obrázok alebo snímku obrazovky v aplikácii Preview.
  • Teraz kliknite vo vrchnej časti panelu úloh na tlačidlo Súbor a z ponuky vyberte Exportovať
  • Vo vrchnom riadku nového okna zmeníte názov, pod ním miesto uloženia a následne aj formát (dostupné: HEIC, JPEG, JPEG-2000, OpenEXR, PDF, PNG, TIFF).
  • Pod políčkom Formát máte na výber posuvník Kvalita.
  • Nastavte si takú hodnotu, aká má vám najviac vyhovuje a príliš neznehodnocuje obrázok.
  • V prípade, že ste skončili, v spodnej časti okna vyberte tlačidlo Uložiť.
  • Hotovo.

TIP: V našej redakcii túto funkciu najčastejšie používame pri tvorbe návodov, akým je aj tento. Obyčajná snímka obrazovky na Macu alebo na iPhone zaberá od 2-7MB, čo je pre bežný článok doslova neúnosné. Akonáhle si osvojíte vyššie uvedený postup, budete ho používať s radosťou a dá sa povedať, že aj automaticky.

Napíšte nám do komentára, pokiaľ máte podobné nápady na tipy a triky, ktoré by mohli zaujať ostatných čitateľov. Radi o nich napíšeme samostatný článok.

Prečítajte si tiež  iPhone vám čoskoro môže zmerať "hladinku". Ak budete opití, nepustí vás do auta
Môže ťa zaujímať
- Reklama -