Koľko rokov už sleduješ Apple? Ešte žiadna firma nedokázala v technologickom svete to, čo dokázalo Apple a je jasné, že stopa, ktorú vo svete technológií zanechal, bude ešte dlho značne viditeľná a spoločnosti právom patrí titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Otázkou však je, či by ňou Apple ozaj bolo, ak by sa Steve Jobs nevrátil späť.

Vyhodený z vlastnej firmy

Sám Steve presvedčil Sculleyho aby prešiel do Applu zo spoločnosti Pepsi slovami: ,,Chceš navždy predávať sladkú vodu, alebo chceš zmeniť svet?“ Jobs si myslel, že Sculley je veľmi talentovaný na to, aby s ním viedol spoločnosť Apple. Prvé roky bolo všetko v poriadku, no neskôr sa ich názory začali rozchádzať a predstavenstvo vždy stálo na strane Sculleyho. Práve predstavenstvo nakoniec rozhodlo, že Steve bude musieť vlastnú spoločnosť po desiatich rokoch práce opustiť. O pár rokov neskôr však Jobs uvádza, že vyhodenie z Apple bola tá najlepšia vec aká sa mu mohla stať.

Steve ide zas meniť svet

Po tomto vyhodení sa Steve nevzdáva a stáva sa opäť začiatočníkom. Zakladá spoločnosť Next a predáva všetky akcie Applu. Peniaze z tohoto predaja investuje do svojej novej spoločnosti a taktiež do budúceho Pixaru, spoločnosti, ktorá stojí za animovanými filmami v podobe, v akej ich dnes poznáme.

NeXT_logo.svg

Keď sa spojí kreativita s technológiou

Po strate svojej pozície sa Steve išiel prejsť s Alanom Kayom, bývalým zamestnancom Xerox PARC, neskôr zamestnancom Apple. Alan vedel, že sa Jobs zaujíma o skĺbenie kreativity a technológie, preto ho zoznámil s Edom Cattmullom, vedúcim počítačovej divízie štúdia Georga Lucasa – Lucasfilmu. Jobs bol nadšený z nápadu vyvinúť počítač, ktorý by bol schopný digitalizovať hraný film a dodať mu špeciálne efekty. Jobs sa taktiež snažil presvedčiť Sculleyho aby túto divíziu kúpil pre Apple, no ľudia z vedenia boli proti a navyše sa Jobsa snažili vyhodiť z Applu.

Jobs Pixar

Jobs kupuje Lucasfilm za 5 miliónov

Steve bol nadšený z počítačovej grafiky a videl, že ľudia z Lucasfilmu sú miľovými krokmi vpred pri spájaní umenia a techniky. Lucas prežíval ťažké obdobie a povedal Cattmullovi, nech na štúdia nájde kupca. Jobs sa opäť prejavil ako vizionár keď vedel, že počítače budú v najbližších rokoch oveľa silnejšie a vďaka tomu bude silnejšia aj filmová animácia.

Preto Jobs ponúkol Lucasovi 5 miliónov dolárov plus ďalších 5 miliónov investícií. Nakoniec sa na predaji dohodli v januári 1986 tak, že Jobsovi prináleží 70% spoločnosti a zvyšok si rozdelí Catmull, Smith a 38 základajúcich zamestnancov. Jobs sa s Lucasom stretol len raz a ten ho upozornil, že zamestnanci majú záujem o animovanie filmov a nie o zostavovanie počítačov.

Prečítajte si tiež  Akcie Apple dosiahli novú rekordnú hodnotu!

Pixar medzi ľudí

Zisk mal plynúť hlavné z hardwaru, Pixar zakúpil Pixar Image Computer. Prvými zákazníkmi boli grafici, animátori, ale uplatnenie si našiel aj v medicíne pri priestorovej grafike. Jobs tlačil ľudí z Pixaru taktiež aby zostrojili nízko nákladový počítač, ktorý chcel verejne predávať a taktiež otvárať predajne v mestách. Mal to byť nástroj pre kreativitu, niečo ako dnešný iPad pro. Steve veril, že kreatívni ľudia prídu na mnoho spôsobov, ako ho využiť.

John Lasseter

Poklad menom Josh Lasseter

Animovanie filmov bolo v začiatkoch vedľajšia činnosť Pixaru. Vedúcim tejto skupiny bol John Lasseter, muž s anjelskou tvárou a perfekcionizmom. Práve John vyhral Oscara za film Lady and the Trap. Tento film bol ukážkou jeho talentu. Po skončení prijal ponuku pracovať v Disneyho štúdiach. Neskôr prichádza do Lucasfilmu v roku 1984. S Jobsom sa delil o nadšenie z grafického dizajnu. Jobs sa k Johnovi správal úctivo a skláňal sa pred jeho talentom.

Práve John stál za filmom Tin Toy, krátkom filme, ktorý vyhral v roku 1988 cenu akadémie a môžeme ho považovať za predchodcu Toy Story, ktorý John v roku 1995 aj režíroval. Kvôli písaniu scenára sa zapísal aj na spisovateľský kurz. Bol priam oddaný Pixaru, keď sám povedal Catmullovi: ,,Môžem ísť k Disneymu a stáť sa riaditeľom alebo zostať tu a písať históriu.“

Disney kupuje Pixar

Aj keď sa Jobs v 1996 vrátil do Apple, stále bol verný aj Pixaru. Najväčší zákazníkom spoločnosti bolo práve Disney. To v roku 2006 kúpilo Pixar Animation Studios za 7,4 miliardy dolárov. Do vysokých funkcí v Disney sa dostali John Lasseter a Ed Catmull.

Dnes by možno Apple nikdy nebol tým, čím je, ak by Steve nenabral skúsenosti počas rokov strávených mimo Apple, nestal sa opäť začiatočníkom a možno aj vďaka tomu je príbeh osobnosti Stevea Jobsa tak jedinečný. Príbeh o tom, ako sa z mladého a neskúseného biznismena, ktorý bol vyhodený z vlastnej firmy, stáva vizionár a jedna z najvplyvnejších osobností dejín technologického sveta.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.