Určite ťa zaujíma to, prečo iPhone, ktorý v Amerike nie je až taký drahý ako u nás. Rozhodli sme sa o tom teda napísať článok + porovnanie cien tunajšieho a tamojšieho trhu. Rozdiely sú tu skutočne razantné a Apple v Európe zarába podstatne lepšie ako v USA. Navyše, iPhone v Európe zdražel, zatiaľ čo v USA si drží svoju pôvodnú cenu. Ako to teda je?

Už neplatí $=€

Ešte pred niekoľkými rokmi sme boli zvyknutí na pomerne zaujímavý kurz, ktorým Apple prepočítavalo cenu iPhonu tu a v USA. Jednalo sa o kurz $=€. Dolár mal vždy nižšiu hodnotu ako euro a výhoda tohto kurzu bola v tom, že práve v sume, ktorú zaplatili Európania navyše sa nachádzalo už napríklad clo či 2 ročná záruka. Na iPhone sa len tak mimochodom v USA ponúka len 1 ročná záruka s tým, že si človek môžu túto dobu za príplatok predĺžiť s programom Apple Care +.

- Reklama -

Každopádne, všetko toto, vrátane uvedenia do predaja, v niektorých krajinách mierne pozdvihlo cenu. Tú sme zaplatili v podstate v kurze, avšak počas posledných rokov už neexistuje $=€. Apple si zjavne uvedomilo, že v Európe sú ľudia za iPhone ochotní zaplatiť ešte viac a tak nie je rozdiel v desiatkach eur, ale v stovkách eur, čo razantne mení celú situáciu.

iPhone - svetapple.sk

Príklad

Najlepšie si to asi overíme na jednoduchom príklade. Chceme si zakúpiť iPhone 7 so základným 32GB úložiskom. Cena tohto zariadenie v USA sa pohybuje na úrovni $649. V prepočte na eurá je to zhruba 577€. Ako to ale bude vyzerať u nás? Nový iPhone u nás oficiálne štartuje na úrovni €759. Samotná cena v eurách je podstatne vyššia ako cena uvedená v dolároch. Skutočná cena by v tomto prípade bola $852. Apple teda v Európe zarobí na jednom predanom kuse úplne základného modelu iPhonu 7 okolo $200.

Treba podotknúť to, že hovoríme o tovare, ktorý sa rozváža do celého sveta. Nejde teda o to, či iPhone príde do USA a musí odtiaľ ešte putovať ďalej. iPhony sa vyrábajú v Číne a odtiaľ ich Apple rozposiela do celého sveta. Zvýšené náklady na prepravu teda síce sú, no určite nie razantne. V skutočnosti by cenu zariadenia mohli zvýšiť maximálne o niekoľko eur.

iPhone - svetapple.sk

iPhone v USA skutočne nezdražel

Dokonca naopak. Minulý rok iPhone 6S 16GB (hovoríme o základe, minulý rok ešte 32GB variant nebol k dispozícií) stál v USA po uvedení do predaja $699. Telefón bol teda ešte drahší ako tento rok. Na Slovensku sa začal predávať za 739€. Telefón teda zdražel, síce len o 20€, ale popravde, ani to ni je úplne málo vzhľadom na to, že pár rokov dozadu by sme za tento model platili rovnako ako v USA, len v eurách, teda 699€. V porovnaní s minulým rokom sme teda na tom ešte horšie. Minulý rok činil v porovnaní cien zisk na jednom modeli približne 130$. Tento rok je to ešte viac.

Práve na tomto príklade pekne vidno, že Apple svoje ceny stále nenápadne zvyšuje a pomerne dosť ryžuje aj na Európskych zákazníkoch. Možno, že je uvedenie do predaja v Európe vyššie po stránke nákladov, tomu by sme určite rozumeli. Cena je už ale aj tak dosť vysoká na to, aby ju bolo potrebné ešte zvýšiť. Navyše, hovoríme o miliónoch kusoch, ktoré sa tu predajú. Ak by boli náklady vyššie, po rozpočítaní na jednotlivé kusy by rozdiel určite nerobil až 200$!

iPhone 7 iPhone 7 Plus - svetapple.sk

Záver

Na záver už iba dodáme, že Európa nie je jediné miesto na svete, kde Apple poriadne ryžuje. Sú viaceré krajiny, kde je iPhone dokonca ešte drahší ako u nás. Najlacnejší je ale široko ďaleko práve v USA a po prepočte kurzov sa určite oplatí kúpiť práve tam. Ak teda neveríš, že iPhone zdražel, tak ťa musíme vyviesť z omylu. Najdrahšia verzia modelu 7 Plus 256GB stojí 1119€. Jeho predchodca stál 1069€. (iPhone 7 Plus256GB stojí v USA 969$ v prepočte teda „len“ 862€, rozdiel je vyše 250€ v dolároch dokonca $288!)

Apple teda zarobí neskutočné peniaze už len na malom rozdiely v cene. Avšak, teraz nastáva otázka, dokedy mieni svoje zariadenia zdražovať? Ani Európania totižto nie sú hlúpi a čím drahší iPhone bude, tým menej ľudí po ňom bude túžiť a hlavne, kupovať si ho. Predsa len sú tu aj iné, veľmi slušné alternatívy, napríklad od Samsungu, ktoré sú cenou omnoho nižšie. Apple je teda na tenkom ľade. Už prekročil nebezpečnú cenovku 1000€ a viac si už dovoliť nemôže. Teda môže, ale je to naozaj veľké riziko, ktoré sprevádza možný neúspech. Netreba zabúdať ani na to, že vôbec prvý iPhone stál $599. Apple teda zarába ťažké milióny a nie je to len zvýšenou maržou ale aj vďaka finančným expertom. Pekný biznis nie?

Porovnanie cien v USA a v Nemeckom Apple Store

snimka-obrazovky-2016-09-13-o-17-36-33

snimka-obrazovky-2016-09-13-o-17-39-03

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.