Pokiaľ patríš medzi fanúšikov nemeckej automobilky Porsche a taktiež amerického Apple, pravdepodobne si na správnej adrese. Spoločnosť, ktorá vyrába už niekoľko desaťročí tie najkrajšie športové automobily a v poslednej dobe už aj luxusné limuzíny či SUV sa rozhodla, že do svojich vozidiel nebude montovať systém Android Auto ale namiesto toho zvolí riešenie od Apple, CarPlay. Problém je vraj v tom, že Android Auto zbiera priveľa informácií.

Porsche si vyberá CarPlay

Porsche už vlastne nie je len značka vyrábajúca rýchle športové automobily. Je to značka vyrábajúca rýchle a luxusné športové automobily. Už na rok 2017 si chystá svoju premiéru úplne nový model Porsche 911 a teda jedno z najikonickejších vozidiel celej automobilky. Práve preto bude musieť mať vo svojom počítači len tie najšpičkovejšie funkcie. Nájdeme tu napríklad Apple CarPlay, ale ten, čo by chcel využiť Andorid Auto bude len márne hľadať. Automobilka ho na plnej čiare odpísala.

- Reklama -

Problém je v tom, že Google je príliš zvedavý. Android Auto zbiera napríklad informácie o rýchlosti motora, o otáčkach motora, o polohe škrtiacej klapky či o teplote oleja a chladiacej kvapaliny. Google na aute spraví viacmenej OBD2 a informácie, ktoré získa posiela na neznáme miesto. Apple je však úplne iný. Ani jedna z vyššie uvedených vecí ho vôbec nezaujíe a k súkromiu vodičov je veľmi tolerantný. Prakticky jediná informácia, ktorú si z vozidla preberá je tá, či sa hýbe alebo stojí. Túto informáciu využije prakticky okamžite, aby počas jazdy mohol obmedziť niektoré funkcie CarPlay, aby zbytočne nerozptyľovali vodiča. Navyše Apple nikam nič neposiela.

Ak budeš teda značne majetnejší a budeš si chcieť ísť kúpiť nové Porsche 911, pravdepodobne si budeš musieť zadovážiť iPhone namiesto svojho Androidu, pretože CarPlay je už dnes veľmi obľúbený!

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

3 KOMENTÁRE

 1. Drzosť Google v špicľovaňí ňepozná hraňíc. Na čo im sú všetky ťie “dáta”??? To zamestnávajú armádu otrokov za počítačmi, ktorí to vyhodnocujú, alebo čo s tým robia? “Perzonifikujú” na záklaďe toho tú všaďeotravnú reklamu? Ale načo ešťe aj v auťe – aby sa mi zobrazila na centrálnom displeji vždy, keď zastavím na križovatke?

  • Mám rád firmu apple, ale toto už je moc čo poniektorí fanatici píšu, vrátane autora článku.
   “rýchlosti motora” aspoň vidieť akých odborníkov má svetapple. Chlapec (17r.) by sa mal viac venovať maľovaniu obrázkov, aby úspešne zmaturoval a nie aby tu písal blbosti.
   Juraj ty tiež asi ani nevieš na čo nadávaš. To budeš nadávať aj na národnú diaľničnú spoločnosť, keď ťa po novom roku odfotografuje na každom kilometri na diaľnici a pošle tú foto súkromnej firme, aby si overila či máš elektronickú diaľničnú známku? Ale neriešim, každý si urobí o vás (tebe Juraj a aautorovi) obrázok sám.

   K článku – rýchlosť motora je čo? ak autor myslel rýchlosť vozidla, tak tú si môže každý zistiť sám, stačí mu 20€ merač rýchlosti z hocakého e-shop. A nevidel som nikoho nadávať na to že by si ho iný “nameral”.
   otáčky motora – super špionážna info (irónia) .. už toho viac o sebe prezradí človek tým, že navštívi túto stránku (IP adresa, poloha, zariadenie, rozlíšenie displeja obrazovky, operačný systém a iné sa posielajú poskytovateľom reklám na stránke a možno aj majiteľovi stránky)
   poloha škrtiacej klapky – to isté čo otáčky motora…
   teplota oleja – opäť to isté
   chladiaca kvapalina … jej teplota sa ani nemeria, vzhľadom na to, že cirkuluje po celom bloku motora, tak všade ma inú teplotu.. takže totálna hlúposť..
   Buďte fanatici, ale odtiaľ potiaľ. Dobrú noc

   • Ahoj, nemusíme sa tu ťahať za slovíčka, každý racionálne zmýšľajúci človek dokáže pochopiť, o čom sa v článku píše. Celý článok sa zaoberá len tým, že Android Auto na rozdiel od CarPlay zbiera zbytočne veľa informácii, ktoré pre svoj chod nepotrebuje. Ak si už niekedy počul niečo o Big Data, verím, že pochopíš prečo. Takže tvoj zvýšený tlak bol zbytočný.

    Pekný večer.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here