Steve Jobs spolu so Stevom Wozniakom založili spoločnosť Apple Computers ešte v roku 1976, kedy predstavili svoj úplne prvý osobný počítač Apple 1. Toto zariadenie bolo na tú dobu veľmi prelomové a zabezpečilo Apple skvelú pozíciu na trhu, takže mohli pracovať na ďalších zariadeniach. Prednedávnom sa jeden takýto počítač objavil v aukcii a očakávalo sa, že jeho cena dosiahne vyše jedného milióna amerických dolárov. Nestalo sa však tak a kupujúci si odniesol tento skvost za tretinovú cenu! 

Na jednej strane šťastie na druhej smola

Kupujúci sa na poslednej aukcii tohto počítača nedostali do najvyšších súm, keďže bol predaný za konečných 365 000$. Samozrejme ide o ohromnú čiastku za 40 ročný „zabudnutý“ stroj, no zďaleka nie takú vysokú, za akú sa predal prednedávnom jeho rovnako starý braček (905 000$). Nový majiteľ tohto skvostu sa teda môže tešiť, že kúpil prvý počin Apple Computers za naozaj „malý“ peniaz a zároveň môže dúfať, že sa mu ho v budúcnosti podarí minimálne strojnásobiť. Aukčná sieň totiž predpokladala, že počítač prekročí rekordný 1 milión dolárov, čo sa však nestalo a predávajúci dostal len tretinu tejto sumy. V balení sa okrem počítača nachádzal aj vlastnoručný podpis Steva Jobsa na účtenke, na ktorej bolo napísané, že tento počítač bol vlastnoručne vyrobený v garáži jeho rodičov. Na tomto počítači bolo možné spustiť softwarový program Windows Basic ako aj prvú hru Jablkovej spoločnosti Apple 1 Star trek Games.

Apple 1 - svetapple.sk
Apple 1 – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple mala so svojim AR/VR Headsetom značné technické problémy. Predstavenie sa preto zrejme opäť odloží
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.