Aplikácia Fotky bola kedysi len obyčajným prehliadačom fotiek odfotených iPhonom. Postupne však Apple pridalo v iOS 7 prehľadnejšie zobrazenie a nakoniec najnovšiu funkciu Automatického vyhľadávania fotiek. Vyhľadávanie vo Fotkách funguje už dlhšie, no Apple sa inšpirovalo aj u konkurencie.

Pozri sa, ako funguje v iOS 10 Automatické vyhľadávanie fotiek

Určite poznáš to, keď máš chuť ponoriť sa do spomienok z minulého mesiaca či roka. Na to ti pomôže vyhľadávanie vo Fotkách v iOS 9. V tejto verzii je veľmi užitočné a už pri prvom napísanom písmenku poznáš všetky návrhy. iOS 10 však ide ešte ďalej a ponúka podrobnejšie vyhľadávanie, no nie vždy správne a adekvátne.

Apple predstavilo v iOS 10 automatické vyhľadávanie fotiek len nedávno, počas júnovej WWDC. Dozvedeli sme sa na nej aj hlavné novinky v celom systéme. Spoločnosť sa už na prvý pohľad inšpirovala konkurenčnými službami, akými sú Google Fotky alebo Roll. Je to síce od Apple krok dopredu, no prišlo s tým, čo sme už mohli používať dlhšie inde. Myslíme však, že prišlo s lepším rozpoznávaním fotiek. Na WWDC bolo spomenuté, že pre identifikáciu objektov vo fotkách fotiek bolo použitých niekoľko miliónov fotiek. Pri niektorých však mohli použiť viac vzoriek, keďže niektoré výsledky hľadania sú až smiešne.

Ako na to a čo očakávať?

Pre vyskúšanie tejto funkcie musíš mať vo svojom iOS zariadení nainštalovaný konfiguračný profil potrebný pre stiahnutie verejnej bety iOS 10. Potom už stačí otvoriť aplikáciu Fotky a v hornej lište ťuknúť na ikonku lupy. Hneď po ťuknutí sa ti zobrazia prvé návrhy založené na tvojej polohe, aktuálnom období či obľúbených fotkách. Pod zobrazením klávesnice sú zobrazené posledné vyhľadávania.

Ďalej ťukni do vyhľadávacieho poľa a začni písať to, čo chceš vyhľadať. Nie si obmedzený len na miesta či dátumy, môžeš zadávať aj slová, napr. pes, hory, Tatry, atď. Vo výsledkoch je zvýraznený text, alebo fráza ktorú si použil.

To znamená, že sa zobrazí viac obsahu, ktorý si možno ani nechcel vidieť a aj tak je pre teba zaujímavý. Apple však má chyby aj v tomto smere a niektoré výsledky sú tak nezmyselné, že som sa až čudoval, prečo som mal na selfie fotke názov výsledku – Kontajner, alebo fotke psa – Vlkodav.

V každom prípade je túto funkciu nutné dotiahnuť do najmenších detailov aby bola nielen spoľahlivá a rýchla, ale aj aby zobrazovala to, čo chceš vidieť a nie Kontajnery a Vlkodavov.