Určite si dobre pamätáš časy, kedy boli mobilné telefóny ťažké, hrubé, veľké a nevedeli okrem volania a písania správ prakticky nič. Nemyslím teraz 90-te roky, ale takéto telefóny sme mohli bežne vidieť ešte pred 15 rokmi. Doba a technológie však idú neustále dopredu a výkon či funkcie súčasného iPhonu 6s alebo SE by v roku 1985 stáli milióny eur.

Prečo by tvoj iPhone v 1985 stál takmer 30 miliónov eur?

Spoločnosť WebpageFX, ktorá si posvietila na porovnanie a ocenenie súčasného smartfónu spolu s jeho funkciami a hardvérom prišla s výsledkom, ktorý ťa prekvapí. Viac než 32 miliónov amerických dolárov je suma, ktorú by si musel mať, ak by si v roku 1985 chcel zariadenie zrovnateľné s iPhonom 6s či SE. Spoločnosť pritom zohľadnila aj mieru inflácie na trhu a ceny vyšli v dolároch. My sme do nadpisu dali prepočet na eurá.

- Reklama -

Ak by si si pred 31 rokmi chcel kúpiť telefón ako Motorola DynaTAC, stál by 9 000 dolárov. S týmto telefónom by si sa však kamošovi len dovolal, no ak by si mu chcel poslať fotku, potreboval by si ďalších 1 105 dolárov na fax, keďže vtedy len toto zariadenie vedelo posielať obrazový obsah na diaľku. Pre určenie svojej polohy by si potreboval ďalšie zariadenie, konkrétne GPS navigáciu v hodnote 6 630 dolárov. Ak si to predstavíš, sú to obrovské sumy za niečo, čo máš teraz vo vrecku a zapneš to jedným dotykom prsta na displeji.

20110828115641_motorola-dynatac

Je to však stále len začiatok a tieto funkcie nemajú hodnotu 32 miliónov eur. Potreboval by si zrejme aj prehrávač hudby, čo v roku 1985 predstavoval discman Sony D-50 v hodnote 400 dolárov. Teraz máš v iPhone Apple Music či Spotify a s týmito službami aj milióny skladieb na dosah, čo v prípade používania discmana nebolo reálne. Ďalej by si potreboval aj najdôležitejšiu funkciu, ktorou je fotoaparát a kameru, tie by stáli 3 700 dolárov. Dnes stačí potiahnuť obrazovku, ťuknúť na ikonku Kamery a môžeš fotiť 12 Mpx fotky a natáčať 4K videá.

A čo výkon?

Najdrahšou vecou, ktorá by v 1985 bola prakticky nedostupná je výkon. Ten je vďaka procesoru A9 najvyšší spomedzi takmer všetkých smartfónov na trhu. Môžeme byť radi, že dnes je výrobná cena procesora od Apple niečo okolo 22 dolárov, čo by pred viac ako 30 rokmi znamenalo kúpu superpočítača Cray-2 s porovnateľným výkonom ako A9. Háčik je v tom, že cena toho počítača bola 32 miliónov dolárov a svojho času to bol najrýchlejší počítač sveta, ktorý bol viac než meter vysoký a široký.

Cray2_019_8Processor_NERSC

Áno, smartfón v roku 1985 by bol extrémne drahý, no vtedy ľudia možno ani nevedeli, že o 30 rokov budú nielen iPhony, ale aj internet v súčasnej podobe. Podľa WebpageFX je cena ekvivalentom 957 áut či 109 nových domov. Taktiež, výkon iPhonu 6s je zrovnateľný s 85 000 kusmi klasických počítačov z 80-tych rokov použitých naraz. Je tak až nepochopiteľné, čo všetko ľudia dokážu vymyslieť a vytvoriť tak, že sa všetko to, čo bolo kedysi oddelené vtesnať do jedného zariadenia. Nie je to tak dávno, čo v roku 2007 Steve Jobs predstavil prvý iPhone, ako zariadenie na telefonovanie, hudbu a internet v jednom. Už vtedy to bol obrovský úspech Applu, ktorý spoločnosti vydržal dodnes s jedným produktom.

maxresdefault

Zdroj: fortune.com

- Reklama -