Dnes som sa rozhodol, že vytvorím úplne novú sériu článkov, v ktorej budem písať o tom, prečo je vlastne Apple takou úspešnou spoločnosťou. Začneme vecou, ktorá je úplne prvá predtým, ako chytíte svoj iPhone, iPad alebo iPod do ruky. Začneme balením. Čo sa totiž týka nových produktov Apple je  dôsledné naozaj v každom smere.

Dôraz na balenia

Z vlastných skúseností viem, že balenia, do ktorých Apple vkladá svoje produkty, nie sú len obyčajnými krabicami. Tak napríklad, krabičky od Samsungu, HTC, LG či Sony sú síce pekné ale rozhodne z otvárania telefónu nemáte taký zážitok ako pri Jablkovej spoločnosti. Sú totiž maximálne minimalistické, jednoduché a hneď potom, čo oddelíte hornú vrstvu balenia, vidíte to, čo ste si kúpili v plnej kráse! Dôkazom toho, že Apple kladie výnimočný dôraz na balenia je určite aj to, že má na to vlastné oddelenie, ktoré krabičkám venuje rovnakú pozornosť ako dizajnové oddelenie, ktoré navrhuje nové iPhony.

thats-the-iphone-6-on-the-left-and-the-iphone-6-plus-on-the-right-the-iphone-6-has-a-47-inch-screen-the-iphone-6-plus-has-a-55-inch-screen
Balenia sú naozaj prepracované!

Pocit

To, ako krabička vyzerá, je jedna vec, no to aký z nej máme pocit je zasa vec druhá. Tak napríklad, pokiaľ otvárate krabičky konkurenčných spoločností, pri väčšine musíte prístroj “vydolovať” cez niekoľko zábran, vďaka ktorým krabička drží pokope. Apple tento problém vyriešilo po svojom, keď celú krabičku zabalilo do priesvitnej fólie a otváranie je absolútne jednoduché. Vďaka fólii vám totiž iPhone z krabičky cestou domov nevypadne a vy si otváranie proste užijete.

iPad_2012_28429_610x404
Otváranie sprevádza naozaj neodolateľný pocit!

Dizajn

Samozrejmosťou je aj navrhovanie dizajnu balení. Apple totiž svoje produkty vkladá balí dvoma spôsobmi. Jedným je plastová priehľadná krabička, v ktorej môžme vidieť iPody ale aj iPhone 5C a druhým je krabička papierová, ktorá tomu dáva, povedal by som, exkluzívnejší charakter. Všetky balenia sú samozrejme navrhované podľa toho, aké zariadenie do nich patrí, a tak sa stáva v podstate každá krabička exkluzívna!

ipod-packaging
Apple používa aj plastové balenia – svetapple.sk

Návrh

Pri návrhoch toho, ako vlastne bude balenie vyzerať, kladie Apple dôraz na naozaj každý milimeter priestoru. Jednou z takých vecí je aj dokonalé uloženie príslušenstva v spodnej časti balenia. Ďalšou zaujímavosťou je aj vyváženie samotnej krabičky. Pokiaľ ju totiž otvárate bez iPhonu, horná časť sa nedá oddeliť tak jednoducho. Pokiaľ však máte v krabičke svoj iPhone alebo hocičo, čo má váhu telefónu balenie otvoríte jednoducho!

ultimate-fail-first-iphone-6-sol
Toto celkom nevyšlo 🙂 – svetapple.sk
JBA - iPod Nano 7G -  (1)
Plastové balenie – svetapple.sk
1280px-IPhone_4_box_no_lid
Každý detail je prepracovaný – svetapples.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.