Apple Pay. Služba, ktorá bola len nedávno predstavená tak ohromujúco, že jej používanie malo znamenať zjednodušenie bezkontaktných platieb pomocou iPhonu vďaka NFC. Avšak, doteraz sme sa stále tejto služby nedočkali ani u nás, no Apple vraj plánuje Apple Pay rozšíriť aj v Európe.

Prečo je Slovensko ideálne pre Apple Pay?

Bezkontakné platby sa stali každodenným pomocníkom pri malých nákupoch do 20€. Mnoho ľudí sa však obáva o svoju bezpečnosť, pričom nás banky upokojujú, že sú úplne bezpečné a práve tento spôsob predstavuje platby budúcnosti.

- Reklama -

Podstatou Apple Pay je teda zaplatiť priamo iPhonom alebo Apple Watch cez terminál v obchode jednoduchým priložením, tak ako to poznáme pri klasických kreditných kartách. Bezkontaktné platby pred uvedením Apple Pay boli v USA na úrovni 4%, po uvedení sa podiel zvýšil na 20%.

Slovensko sa v tomto smere nemá za čo hanbiť, pretože tu máme najvyššiu penetráciu bezkontaktných kariet na obyvateľa a druhú najvyššiu penetráciu bezkontaktných terminálov spomedzi krajín Európskej únie. Z toho teda vyplýva, že Slováci platby „prilož a choď“ milujú a tento trend sa bude naďalej zvyšovať.

Pre zaujímavosť, v roku 2012 jedna nemenovaná slovenská banka bola ako prvá v EÚ, ktorá uviedla bezkontaktné mobilné platby prostredníctvom iPhonu (bez NFC). Dáta pochádzajú zo štatistík Visa Europe, ktorá je u nás lídrom v počte vydaných platobných kariet.

Ostáva nám už len dúfať, že Apple si všimne krajinu, ktorá takéto technológie využíva najviac v EÚ a aj my sa čoskoro dočkáme platieb iPhonom cez Apple Pay. I keď najnovšie špekulácie hovoria o expanzii Apple Pay na európsky trh, otázkou ostáva, ktoré európske krajiny si vyberie. Apple Pay podporuje iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE a Apple Watch sprárované s iPhonom. So zariadeniami iPad Pro, iPad Air 2, iPad mini 4, iPad mini 3 je možné platiť len cez aplikácie, nie priamo v obchode.

applepay

Môže ťa zaujímať
- Reklama -