Apple má nádherný dizajn a používa pri tom aj pomerne luxusné materiály. Medzi tieto materiály patrí nepochybne aj napríklad hliník, ktorý je veľmi populárny a v počítačovej brandži sa v poslednej dobe rozmohol čoraz viac (prečo asi). Apple ho ale používa skutočne dlhé roky a nečudo, že sa mu to oplatí, respektíve skôr vyplatí. Tento materiál má jednu charakteristickú vlastnosť, pre  Mac doslova nevyhnutnú!

MacBook bez chladenia

Ako iste vieš, počítače Mac sú zariadenia, ktoré sú stavané na to, aby sa dali používať bez chladenia. Niektoré v sebe dokonca ani neukrývajú ventilátor, aj keď ho niektoré modely stále majú a dôvod je prostý. Pri bežnom používaní bez problémov všetko teplo dokáže odvádzať aj hliník, ktorý je dobre tepelne vodivý. Nutnosť použitia ventilátora prichádza až vtedy, keď robíš na svojom Macu nejaký náročnejší proces a jeho vnútornosti sa trošku “zapotia”. Je to samozrejme logické, avšak hliník je použitý na všetkých súčasných modeloch a ako môžeš vidieť, skutočne to funguje.

- Reklama -

Napríklad taký malý, 12″ MacBook v sebe žiaden ventilátor nemá a spoľahnúť sa teda musí iba na dobré odvádzanie tepla pomocou premyslene vyrobenej konštrukcie a ako sa ukazuje, hoci sem tam môže mať nejaké tie problémy, v 95% mu to odvádzanie ide skvele a počítač ani nie je príliš horúci a podobne. Je to proste skvelý nápad, ktorý mal ešte veľa, veľa rokov dozadu Steve Jobs, keď plast definitívne vymenil práve za hliník. Hoci v nedávnej histórii ešte datujeme MacBook s plastovým telom, bol to len jeden pokus o lacnejší model a ten príliš nevyšiel, respektíve toto zariadenie nebolo tak úspešné, ako sú úspešné súčasné modely.

Neskôr sa hliník rozšíril aj na iné produkty. Taký iPhone či iPad ho má tiež a hoci v tomto prípade môže odvádzanie tepla hrať tiež svoju úlohu, myslíme si, že tu je skôr z vizuálneho hľadiska. Mobilné zariadenia zas s týmto nemajú taký veľký problém ako počítače a také teplo, ktoré by ich mohlo poškodiť je na ne vyvíjané možno len na priamom slnku. Samé si ho vytvoriť nemôžu. Tak či onak, aj tu hliník vyzerá super a celé to dokonalo zapadá do dizajnérskeho jazyka Applu!

MacBook - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here