Steve Jobs je jednoznačne jedna z najdôležitejších osobnosti, ktorej vďačíme za to, že dnes môžeme písať na našich Macoch a telefonovať zo svojich iPhonov. Práve v jeho hlave sa zrodila koncepcia osobného počítača dostupného pre každého a rovnako tak v jeho hlave sa zrodil najúspešnejší smartfón planéty, ktorý miluje každý, kto sa k nemu nejakým spôsobom dostane. Pred 30 rokmi to ale také ružové v Apple nebolo a Jobsa zo spoločnsoti vyhodili. Ako to ale bolo v skutočnosti?

Vyhodili ho, alebo odišiel sám?

Steve bol v 80-tých rokoch jeden z najúspešnejších mladých podnikateľov na svete, keďže v pomerne úzkom časovom horizonte dokázal presláviť počítačovú spoločnosť s pomerne zvláštnym názvom (Apple), ktorá len o pár rokov predbehla konkurenčné IBM a iné giganty, ktoré ju však neskôr tak či onak prekonali. Stalo sa tak predovšetkým po tom, ako Jobsa vyhodili zo spoločnosti Apple. Práve počas tohto obdobia sa Apple začalo dariť omnoho horšie, a až do doby, kým ho nezavolali späť to vyzeralo, že Apple jednoducho skrachuje.

Pokiaľ sa na celú vec pozrieme zo strany Jobsa, jeho pravda je taká, že ho John Sculley, ktorého kedysi najal ako výkonného riaditeľa spoločnosti, vyhodil kvôli zlým predajom počítača Macintosh. V roku 1996 uviedol pre BBC “Čo by som k tomu povedal? Najal som zlého človeka!”. Steve sa cítil veľmi ukrivdený keď bolo Apple v situácií v akej bolo a zastupiteľstvo mu jednoducho zväzovalo ruky, keď chcel znížiť cenu počítača Macintosh, ktorý bol prepadák najmä kvôli svojej nepríjemne vysokej cenovke. “On zničil prakticky všetko na čom sme 10 rokov pracovali”. Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple s týmto názorom nesúhlasí a tvrdí, že Jobs odišiel z Apple sám, pričom súhlasí s druhou stranou, stranou Johna Sculleyho.

John tvrdí, že hlavný Jobsov problém bolo práve jeho vizionárstvo. V roku 1985 totiž chcel presadiť silou mocou technológie, ktoré ešte ľudstvo tak dobre nepoznalo a tak s nimi predbehol dobu, kvôli čomu sa stretol s neúspechom. Sculley vraj Jobsa nikdy oficiálne nevyhodil len ho stopol na vývoji počítača Macintosh. Dokonca ani to, presnejšie povedané ho požiadal, aby sa od Macintosha držal čo najďalej na základe čoho sa Jobs rozhodol opustiť vlastnú spoločnosť a začal všetkých obviňovať za to, že ho vyhodili.

- Reklama -

Next

Čo sa dialo ďalej asi všetci dobre poznáte. Apple si založil novú spoločnsoť Next, kde ponúkal veľmi drahé počítače pre školstvo, no neskôr vďaka týmto počítačom vytvoril svoj prvý animovaný film s Pixarom, Toy Story (1994), do ktorého investoval nemalé peniaze. Nasledovala ďalšia úspešná časť Jobsovho života, kedy už len prakticky čakal na to, kedy Apple odkúpi Next aby sa mohol dostať opäť na čelo spoločnosti Apple. Stalo sa tak až v roku 1997, kedy Steve zachránil potápajúcu sa loď, ktorá mala len niekoľko mesiacov do totálneho bankrotu. Steve Jobs teda 12 rokov v Apple nepracoval a kto vie, kde by sme boli, keby k nezhodám nikdy nedošlo. Možno by sme už poznali úplne iné produkty a technológie, no možno by Jobsovo vizionárstvo prepuklo až do takej miery, že by celé Apple zabil. Myslím si, že môžeme byť radi za to, ako to celé nakoniec dopadlo!

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

6 KOMENTÁRE

 1. “Mozme byt radi ako to dopadlo”. Vazeny pán Hallon, zabudli ste ešte napísať o pánovi stevovi-jobsovi aka rakovina počitačov že ukradol väčšinu návrhov konkurečným firmám. Vaša až fanaticka zaslepenosť k Apple produktom je minimalne zvláštna. Obhajovať s prepačením sračkové telefony, ktorí ani neprečíta WAV a FLAC formát a o pamäťovke ani nehovoriac. Ak si budem niekedy chceť kúpiť hovno v pozlatku tak si kúpim najnovši Iphone.

  • Ahoj Kristián, sme Apple portál a máme radi Apple. Takže našu náklonnosť voči tejto značke musíme dávať najavo. K tomu, čo píšeš, Steve Jobs je človek, ktorého myšlienky a činy nepochopí každý a už vôbec nie ten, čo ich nechce pochopiť. A tak to je asi dobre.

   Pekný večer.

   • Som zaciatocnicky programator a modder. Ked tomu nechapem, ako ste vy poznamenali tak sa vas takto spýtam: Co take ten váš svaty Jobs urobil v porovnaní s Dennisom Ritchiem? Dennis vytvoril zaklady jazyku C s ktorého vznikol neskor C++ ktore mimochod vyuzivaju aj Iphony. Impletoval UNIX do operacnych systemov a vdaka nemu možeme písat latinkou a pouzivat desiatkovu sustavu pri práci s počitačom namiesto dvojkovej. Ak sa chcete navážať navážajte sa do mňa ale neviem kdo vyhra. Jedine čo vás zachraňuje sú práva admina čiže ma môžete vyhodiť.

    • Dennisa Ritchieho dobre poznám, taktiež sa zaoberám informatikou a jeho prínos pre svet IT je určite nesporný. Dal svetu neskutočné množstvo praktických nástrojov, jazykov a procesov vo výpočetnej technike. Človek – praktik v ňom určite vidí favorita.
     Steve Jobs však do sveta IT priniesol emóciu. Videl veci, ktoré iní nevideli, videl to, čo funguje. A život nie je len o prácie, výskume a prežívaní. Život je aj o užívaní si – o emóciách. O pocite radosti z niečoho, čo sa ti páči. Zaslúžil sa o zmenu smerovania IT z biznisovej sféry na užívateľa. On nebol technik ani programátor. Bol človek s citom pre budúcnosť.
     A to je presne rozdiel v pohľade na Ritcieho a na Jobsa. Obaja sa vŕtali v IT, ale obaja majú za sebou diametrálne odlišné zásluhy a aktivity, preto nevidím dôvod ich porovnávať. Je to akoby si povedal, že Cristiano Ronaldo si nezaslúži uznanie, pretože Michael Jordan je lepší basketbalista a dal viac košov. Obaja si predsa zaslúžia uznanie.
     A budem sa opakovať, si na Apple webe tak nečakaj, že tu budeme Jobsa hateovať. V každom prípade ďakujem za tip na zaujímavý článok, ktorý môže vzniknúť z tohoto komentu. 🙂

  • ty otom hovno vies ale picujess. co ukradol? nic neukradol. USB vyvynul Intel ci kto a povedali ze sa to nechyti prisiel Jobs a povedal ze to daju do ich PC. Mys tiez nemala mat vyuzitie ale jobs v tom videl potencial. iPod najprv bol ponuknuty Sony a Philipsu. Nevideli v tom potencial. Jobs ano. Tu mozes vidiet ze neukradol nic len pouzil to o com si ostatny mysleli ze je to blbost.

  • A komu je treba ten archaizmus a Flac ktorý pri kvalite svojich uši aj tak nepoznáš ? 🙂 navyše neviem ci tie tvoje telefóny s androidom sú na to je vybavené pekne ze to otvoria ale tam ta kvalita konci …pamatovka mi vôbec nechýba ale tebe chyba poriadny telefón a iné fórum 😉 posledný nexus 6p dostal od 6s za uši a na Androide dlho nič lepšie nebude tak tu neplač ci ti kúpiť vreckovku? 😉

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here