Podnikateľ, génius a jeden z najväčších novátorov 20. a 21. storočia nás opustil 5. októbra 2011. Steve Jobs podľahol rakovine pankreasu a zanechal po sebe spoločnosť Apple spolu s úžasným posolstvom a myšlienkami. Prečítajte si v skratke jeho náročnú a úspešnú cestu technologickým priemyslom.

Steve Jobs a jeho začiatky

steve jobs a Steve wozniak

Nie je jednoduché napísať článok o tejto významnej postave technologického priemyslu. Steve Jobs sa narodil 24. februára 1955 v San Franciscu a detstvo strávil u adoptívnych rodičov. Už ako dvadsaťjedenročný založil spoločnosť Apple (1. apríl 1976) a o pár rokov z nej vybudoval konkurenta pre tých najväčších hráčov na trhu (napr. IBM).

Osobné počítače dostali vďaka jeho nápadom dušu a oveľa jednoduchší spôsob používania (myš). Do prvej polovice 80-tých rokov sa postaral o ikonické produkty ako Apple II, Apple Lisa či Macintosh. Po veľkých úspechoch a sláve však prišiel nečakaný pád, kedy musel z Applu odísť. Toto obdobie znášal ťažko, no netrvalo dlho, kým sa opäť vynašiel.

NeXT a Pixar

steve jobs toystory

Už v roku 1985 založil počítačovú firmu NeXT, ktorá sa starala o vývoj a výrobu hardvéru, určeného pre vysokoškolské vzdelávanie a podnikateľské trhy. Ani zďaleka sa ale nejednalo o tak vydarený projekt ako s „jablkovou spoločnosťou“. NeXT predal za celú dobu existencie cca 50 000 produktov a predstavil vlastný operačný systém NeXTSTEP. Nešlo však o jedinú oblasť Jobsovho pôsobenia.

V priebehu roku 1986 zakúpil aj filmové štúdio Pixar, v ktorom zúžitkoval svoje poznatky z pôsobenia v technologickom priemysle a takisto hardvér, na ktorom pracoval v novej počítačovej firme. Možno ste o tom nevedeli, no práve Steve Jobs sa vo veľkom podieľal na produkcii úspešného filmu Toy Story (1995). Pixar má dnes za sebou viac ako 20 celovečerných filmov a od roku 2006 patrí pod krídla The Walt Disney Company.

Návrat do Apple a následná záchrana spoločnosti

Ako iste viete, po Jobsovom odchode smerovalo Apple dole vodou. Firma už neprinášala tak inovatívne produkty a aj keď sa o niečo pokúsila, zvyčajne to skončilo fiaskom. Steve sa do nej vrátil v roku 1996 (Apple odkúpilo NeXT) a okamžite začal pracovať na záchrane z pozície „dočasného generálneho riaditeľa“. Spolu s Jonym Ivom navrhli dizajn prvého iMacu (1998) a pustili ho do predaja.

Rukopis vizionára na seba nenechal dlho čakať a z ikonického počítača sa stal predajný trhák. To otvorilo cestu k ďalším zariadeniam ako iPod (2001) meniaci svet hudby, iPhone (2007) meniaci svet komunikácie či iPad (2010) meniaci svet „browsovania“ po webe.

Prečítajte si tiež  Ako získať heslo okoloidúceho?

Zabúdať ale nemôžeme ani na MacBook (Pro, Air), iMac, Mac mini, Apple TV a ďalšie… Z Applu je dnes multimiliardový biznis a patrí medzi najhodnotnejšie spoločnosti na svete.

Zdravotné problémy

Steve Jobs

Aj keď sa mu v práci darilo, Steve Jobs trpel zdravotnými problémami. Ešte v roku 2003 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu. Napriek závažnosti ochorenia sa jednalo o vzácnu formu, ktorá bola chirurgicky liečiteľná. Vizionár odkladal operáciu celých 9 mesiacov, pričom sa snažil zúžitkovať alternatívnu liečbu. Po čase sa ale jeho zdravotný stav zhoršil a tak súhlasil so zákrokom. Neskôr svoju iniciatívu (alternatívnej liečby) verejne oľutoval.

Aj keď bola operácia úspešná, Jobs nemal vyhraté. Objavili sa ďalšie komplikácie, pre ktoré podstúpil v roku 2009 transplantáciu pečene.

Pankreatický nádor navyše metastázoval a zdravotný stav sa opäť zhoršoval. Bezprostrednou príčinou smrti bolo zastavenie dýchania spôsobené rozšírením rakoviny na ďalšie orgány. Steve Jobs podľahol zákernej chorobe 5. októbra 2011.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.