Všetci vieme, že prínos Applu pre technologický priemysel bol obrovský. Všetci ale vieme aj to, že to nebolo zadarmo a len tak a bez základnej myšlienky by táto firma dnes možno ani neexistovala. Môže za to jedna jediná osoba, ktorá sa podpísala za tie najlepšie produkty a tiež za podporu najrevolučnejších vecí, aké sme mali kedy vidieť. Nebol pri tom ani dizajnér či inžinier. Bol to obyčajný človek, ktorý mal jasnú víziu a bol ochotný prekročiť všetky hranice len aby sa k nej dostal!

Steve Jobs

Toto meno pozná asi každý, kto sa aspoň trošíčku zaujíma o svet a dianie okolo seba. Práve Jobs bol osobou, ktorá založila spoločnosť Apple a dokázala svetu ukázať to, čo potrebuje ešte pred tým, ako to vlastne potreboval. Ak v niečom Steve videl potenciál, nezastavilo ho vôbec nič pred tým, aby si svoj sen naplnil.

- Reklama -

Napríklad taký Apple I. Dneska až extrémne primitívny stroj avšak v dobe vzniku išlo o jeden z vôbec prvých osobných počítačov, ktoré sme mali možnosť vyskúšať. Išlo o takú malú revolúciu, ktorá naštartovala tento priemysel a ďalej sa to už ťahalo samo. Prišiel aj model Apple II a v prvej polovici 80-tých rokov Macintosh, čo bol neuveriteľný krok vpred. Ponúkal mišku, monitor, klávesnicu a celkom nové používateľské rozhranie. Človek tu mohol písať kresliť a tvoriť. Boli to celkom nové možnosti v používaní počítača.

Steve Jobs - svetapple.sk

Svoje tvrdé myšlienky si Jobs presádzal dennodenne a časom sa to nepáčilo akcionárom a ostatnému vedeniu spoločnosti. Výsledok bol taký, že Jobs bol z vlastnej firmy vyhodený (alebo len odišiel? Pravda je zrejme niekde uprostred). V tej dobe už mal ale obrovské množstvo peňazí a stal sa z neho veľmi bohatý muž. Mohol si pokojne užívať a možno už ani nikdy nepracovať ale bol by šťastný? Asi vôbec nie, Jobs skrátka potreboval tvoriť. Vo svojom vnútri bol posadnutý myšlienkou niečo po sebe zanechať.

Začal s počítačmi Next, kde vytvoril niekoľko zaujímavých strojov avšak tie nikdy nezožali taký úspech ako originálne počítače od Apple. Táto cesta ho ale naviedla až k Pixaru, ktorý sponzoroval aj zo svojich zdrojov. Vďaka tomu vznikol film ToyStory. Na tu dobu neskutočne revolučný kino trhák, ktorý nemal vo svete obdoby. Bol celý v 3D a v takej kvalite, v akej to vie urobiť asi iba sám Jobs. To sa písal rok 1995. Okolo roku 1996 ale Apple začalo zažívať obrovskú krízu. Zmenilo niekoľko generálnych riaditeľov a firma skoro skrachovala.

Steve Jobs - svetapple.sk

Jediná možnosť, ako ju v tej dobe zachrániť bolo zavolať Jobsa. Steve naozaj prišiel a postupne sa dostal až na tu najväčšiu pozíciu, CEO, teda generálny riaditeľ. Hoci firma pripomínala v čase kedy prišiel potápajúcu sa loď už o rok neskôr prosperovala a vracala sa do starých koľají vďaka prvému iMacu. Vytvoril ho v spolupráci s fantastickým dizajnérom, Jonym Ivom, ktorý dnes v spoločnosti pôsobí ako šéf dizajnu. Neskôr, začiatkom 21. storočia prišiel iPod a ďalej tento príbeh so smutným koncom všetci poznáme.

Jobs umiera 5. októbra 2011 na rakovinu v Palo Alto. Jeho odkaz ale ostal zvečnený v podobe jeho najväčšieho diela. Spoločnosť Apple je dnes tá najhodnotnejšia zo všetkých a určite sa nechystá na ústup. Má toho pred sebou ešte veľa.

Steve Jobs - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.