Keby si sa niekoho opýtal na to, aká je národná hymna Bulharska, pravdepodobne by ti mal veľký problém odpovedať. Mohol by ale využiť hlasovú asistentku Siri, ktorá by mala odpovedať bez problémov na akúkoľvek takúto otázku. Ak by sa však takto stalo pár dní dozadu, pravdepodobne by si sa aj ty a aj tvoj známi poriadne zasmiali. Je to dôkaz, že ani technológia a umelá inteligencia nemôže byť dokonalá!

Národná hymna Bulharska nie je Despacito

Otravný letný hit, ktorý bol super len pár krát a potom nám už všetkým poriadne liezol na nervy pozná asi každý z nás. Na YouTube ide o najnavštevovanejší video klip vôbec a ku dnešnému dňu mu nechýba tak veľa aby dosiahol 4 miliardy zhliadnutí. Je pomerne úsmevné ako moc sa môže hlasový asistent pomýliť, no technológií sa to skrátka môže stať. Najnovšie Siri prekvapila potom, ako na otázku Buharskej národnej hymny odpovedala odpoveďou, že ide práve o Despacito. Pokiaľ by si sa to isté opýtal dnes, už by ti odpovedala správne, že ide o „Mila Rodino“, ktorá je hymnou od roku 1964.

- Reklama -

Je otázne, ako tento problém mohol vlastne vzniknúť. Je dosť nepravdepodobné, že by si Siri myslela takúto hlúposť len tak z ničoho nič. Sú v podstate len dve možnosti. Buď za to môže vysoký počet zhliadnutí na Despacito, čo mohlo nejakým zvláštnym spôsobom asistentku pomýliť. Omnoho pravdepodobnejšia je ale Wikipedia. Ako iste vieš, samotná Siri čerpá veľa informácií práve odtiaľto. Predpokladá sa, že niekto zo srandy editoval na Bulharskej Wikipédii, že Despacito je ich národná hymna a kým sa to stihlo opraviť, Siri si to všimla a považovala to za smerodajnú informáciu. Editovať Wikipédiu totižto môžeš aj ty.

Je to síce možno hlúposť avšak iná možnosť nás nenapadá a nenapadá ani média, ktoré s touto informáciou vyplávali na povrch. Nech už je to ale akokoľvek, táto vtipná príhoda so šťastným koncom poukazuje hneď na dve veci. Tou prvou je, že hlasovému asistetnovi nikdy nemôžeš veriť na 100% a tou druhou, že dnešné technológie sú síce inteligentné ale zároveň im veľa chýba. Sú to proste len stroje a tak ich treba aj chápať!

Siri - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.