Mac Pro je počítač, ktorý tu máme už niekoľko rokov bez zmeny, no ceny ostali stále rovnaké, a tak sa nečudujeme, že ho nikto nechce. Ide o high-end počítač, ktorý aj toľko stojí, no reálne je od neho silnejší lacnejší a kompaktnejší MacBook Pro 2016. Apple si zjavne uvedomilo, že toto nemôže dopadnúť dobre a takýto počítač už v dnešnej dobe nikto kupovať nebude. Presne preto sa rozhodlo prehodnotiť situáciu a začalo pracovať na celkom inom zariadení, ktoré má vraj využívať modulárnu (vymeniteľnú) platformu. Takto by to mohlo vyzerať!

Čo už vieme

Začneme asi tým, čo nateraz vieme. V prvom rade pôjde o počítač, ktorý bude naozaj luxusný po dizajnovej stránke. Apple by malo priniesť opäť raz luxusný vizuál aj pre počítač, ktorý by mal byť niekde pod stolom (pravdepodobne však skôr bude svietiť na stole ako výstavná skrinka). Súčasný MacPro má dva problémy.

- Reklama -

V prvom prípade je to komplikovaná platforma, ktorá nedovoľuje upgradovať. V praxi to znamená, že strašne rýchlo stráca hodnotu a základné modely už nestačia konkurencií, ktorá navyše ponúka omnoho nižšiu cenovku. Druhý problém je aj samotný dizajn. My vieme, že je nádherný a lesklá čierna alebo skôr strieborná mu mimoriadne pristane, avšak stále je tu jeden veľký problém.

Počítač sa podľa používateľov prehrieva a to môže byť dosť nepríjemné. Nerobí to dobre totižto samotnému zariadeniu, ktoré sa pri vysokej teplote môže poškodiť, prípadne môže prestať pracovať. Okrem iného tiež nemusí byť príjemné ani pre samotného používateľa mať v teplých letných dňoch na stole vedľa seba položený „prenosný radiátor“.

Apple teda musí toto zariadenie kompletne prekopať od základov. Musí zmeniť jeho vizuál, ale aj spôsob, akým bude fungovať. Máme sa dočkať spomínanej modulárnej platformy, teda možnosti výmeny určitých komponentov ako CPU, GPU či RAM. To všetko by malo byť navyše jednoduché a rýchle.

Apple prehodnotilo celý koncept a oznámilo, že pracuje na novom modeli. Ten by mal prísť do roka až do dvoch, no hoci si naň ešte chvíľu počkáme, zrejme sa máme na čo tešiť.

Mac Pro - svetapple.sk

Koncpet

Poďme sa teraz pozrieť trošku na koncept, respektíve fantastickú vizualizáciu, ktorá ukazuje to, ako by to vlastne celé mohlo fungovať. V prvom rade tu vidíme relatívne malé, ale za to dizajnovo veľmi podarené hliníkové zariadenie, ktoré nepripomína klasické počítače, ale to nepripomínal ani súčasný model.

Apple bolo vždy majstrom dokonalých liniek a materiálu, a tak sa môžeme dočkať toho, že Mac Pro si budeme vystavovať na stôl a niekedy sa naň len tak pozerať. Samozrejme toto nie je vizuál, ktorý navrhlo Apple, ale ako dobre túto kalifornskú spoločnosť poznáme, MacPro bude nádherný kúsok.

Na koncepte môžeme vidieť okrem zaujímavých možností modulárnej platformy aj rôzne výstupy ako USB, HDMI, AUX a podobne. To je ale samozrejmosť. Zaujímavý je ale Touch Bar, ktorý síce nevyzerá rovnako, ako na klávesnici pri novom MacBooko Pro a určite nebude plniť aj rovnakú funkciu, no reálne na nás pôsobí naozaj luxusne.

Svoje miesto tu našlo aj Touch ID. S Macom Pro by mala ale prísť aj Magic Keyboard, ktorá bude tiež vybavená Touch Barom a celkom novým 27″ Cinema displej, ktorý dozaista prinesie to najkvalitnejšie možné zobrazenie. Tohto všetkého sa dočkáme už v druhej polovici roka 2018 prípadne začiatkom 2019. Bude to poriadna nálož a ak to bude dobré, Apple s novým Macom Pro zožne obrovský úspech!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.