Udalosti okolo veľmi rýchlo krachujúceho Apple v roku 1997 nabrali rýchly obrat potom, ako bol na trh predstavený úplne nový iMac G3. Za dizajnom tohoto počítača stál Jony Ive, ktorý zo spoločnosti Apple odišiel minulý rok. Keby nenaviazal tak dobrý vzťah s Jobsom, je možné, že by dnes žiadne Apple nebolo!

Stretnutie

V roku 1997, kedy išla jablková spoločnosť postupne k vode, v ňom práve začínal pracovať mladý a veľmi kreatívny umelec Johny Ive. Sám si v tom období veľmi dobre dobre uvedomoval, v akom stave sa firma nachádza a tak si už pomaly ale isto pripravoval rezignačný list. Dôvodom bolo to, že predpokladal, že jeho stolička bude uvoľnená medzi prvými v záujme šetrenia posledných financí, ktoré Apple v tom čase malo.

iMac G3 - svetapple.sk

Ešte predtým sa však mal stretnúť so Stevom Jobsom, ktorý v spoločnosti figuroval len veľmi krátko a tak nepoznal takmer nikoho, kto v nej pracoval po svojom návrate v roku 1997. Prvé stretnutie týchto dvoch osobností technologického sveta bolo veľmi zaujímavé.

Akonáhle sa Jobs pozrel na  pozrel Jonyho návrh počítača, na ktorom aktuálne pracoval, okomentoval ho otázkou: „Nie si veľmi efektívny, že?„. To bol impulz pre oboch, aby na novom zariadení, ktoré malo „prebudiť“ Apple začali pracovať naozaj naplno.

Revolučný iMac G3 zachránil „Potápajúci sa Titanic“, stál za nim ale hlavne Jobs a Ive

V tom čase sa jednalo o revolučný iMac G3, ktorý prišiel s nádherným a originálnym priehľadným dizajnom. Finálny produkt vychádzal z návrhov, ktoré ukazoval Jony Ive svojmu vtedajšiemu šéfovi počas prvého zoznámenia. Jobs v ňom videl už v tom čase obrovský potenciál a podarilo sa mu ho plnohodnotne využiť.

Akonáhle sa iMac G3 dostal na trh, predaje Applu sa dostali opäť do astronomických čísel. V tom čase šlo o stelesnenie toho, čím Apple malo byť po návrate ikonického generálneho riaditeľa. Vo firme nepracoval celých 12 rokov. Pokiaľ by sa títo dvaja páni v roku 1997 nestretli, nesadli si ako ľudia a nedali dokopy tento fantastický počítač, je možné, že by sa firmu v konečnom dôsledku nepodarilo zachrániť. 

Bola to v podstate taká posledná šanca, na ktorú v Apple stavili a našťastie sa to podarilo. Išlo o fantastickú spoluprácu, ktorá spoločnosť vystrelila do výšin. Potom to už samozrejme išlo postupne. iPod, iPhone, iPad, Apple Watch a podobne. Aké produkty od Apple vlastníte?

iMac G3 - svetapple.sk
iMac G3 – svetapple.sk

(Článok bol editovaný z pôvodnej verzie, ktorá bola vydaná 18. februára 2015)

Prečítajte si tiež  Takto by vyzeral iPhone 21 rokov dozadu. Čo poviete?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.