Často prinášame zábery zdrona na Apple CAmpus 2, teda nové sídlo spoločnosti Apple, ktoré je obrovské, ekologické a prináša hneď niekoľko zaujímavých konštrukčných ale aj dizajnových riešení. Dnes sa ale pozrieme na niečo iné. Pozrieme sa na továreň, kde bude Tesla produkovať baterky do svojich vozidiel. Takto v súčasnosti vyzerá Tesla Gigafactory 1. 

GigaFactory

Tesla začala staviať svoju továreň ešte v januári roku 2015 v Nevadskej púšti a úplne dokončenie stavebných prác je odhadované niekedy na rok 2020. Už len z tohto môžeme vidieť o aký mohutný projekt sa vlastne jedná! Už dnes stojí zhruba 1/3 z celej tejto továrne, na ktorej streche majú byť umiestnené solárne panely a všetko má fungovať z čisto obnoviteľných zdrojov. Ambície Elona Muska sú obrovské. Jeho plány na výrobu áut v roku 2018 vyzerajú následovne. Tesla by tu mala produkovať až 500 000 vozidiel s označením Model 3 a približne 100 000 kusov Modelu S a Modelu X. Nie však tu. Tu by sa mali vyrábať špeciálne lítium-iónové batérie, ktoré následne bude Tesla inštalovať vo svojich vozidlách. Prečo? Dôvod je jednoduchý!

- Reklama -

Doteraz na svete neexistujú kapacity, ktoré by dokázali naplniť potreby Elona Muska. Jednoducho na to, aby mohol vyrobiť svoj vysnívaný počet aut každý jeden rok potrebuje dostatok batérií, no a tie bez GigaFactory nebudú. No a keďže výrobné kapacity musia byť obrovské, celá továreň bude mať v roku 2020 až 1,26 milión štvorcových metrov, vďaka čomu pôjde o najrozsiahlejšiu stavbu sveta. Je to neuveriteľný projekt ale ako môžeš vidieť realizuje sa a to aj napriek jeho neskutočne vysokej cene. Tesla za túto továreň bude musieť dodávateľom a stavebným firmám zaplatiť približne 5 miliárd amerických dolárov. Našťastie v tom ale nejde úplne tak sama a ako hlavný sponzor, spoločnosť Panasonic uhradí približne 1,5 – 2 miliardy dolárov. Nie je to náhoda, že hlavný investor je práve Panasonic, Tesla spolu s touto spoločnosťou vyvíja batériové články pre svoje batérie.

Nepozeráš sa teda len na hocijaký projekt, respektíve hocijakú výstavbu. Pozeráš sa na jednu z najväčších a najzaujímavejších stavieb aké na svete budeme mať. Tešíme sa o tri roky ako budeme môxť vidieť solárne panely na streche. To sa ešte len ukáže, aký je tento komplex obrovský!

Pokiaľ ťa táto téma zaujala, čo predpokladáme, že zaujala aj keď nejde práve o Apple, odporúčame si pustiť tento dokument, ktorý ti povie o celej tejto stavbe ale aj o tom, akým spôsobom Tesla produkuje svoje elektromobily budúcnosti omnoho viac. Je to síce na dlhšie ale veľmi zaujímavé!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.