Trend súčasnej doby je žiaľ taký, že veľké množstvo výrobcov automobilov skúša vymyslieť autonómny systém, ktorý bude schopný nahradiť šoféra. Do tohto boja s konkurenciou sa dokonca pustila aj spoločnosť Apple (hoci len utajene) a aj keď sa jej očividne nedarí, určite chce ponúknuť to najlepšie na trhu. Problém ale nastáva v tom, že v čase, kedy sa postupne dostávajú nejaké informácie o tom, že Apple vraj pracuje na vlastnom autonómnom systéme von, automobilka Tesla predstavuje plne autonómne vozidlá!

Tesla

Určite ťa neobišli informácie o tom, že v Tesle neustále skúšajú vymyslieť dokonalého autopilota, ktorý kompletne nahradí šoféra s tým, že ten si môže pokojne zdriemnuť či prečítať nejakú knižku. Inými slovami to do budúcnosti vyzerá tak, že z áut postupne vymiznú šoféri a nahradia ich inteligentné systémy aj keď možno nie úplne (ako pravý šofér v to “nie úplne” vyslovene dúfam). Tesla má už dnes pomerne schopného autopilota, ktorý zachraňuje životy, avšak stále nie je dokonalý a veľmi ľahko môže zlyhať. Presne preto pri jeho používaní musí byť človek stále duchom prítomný a musí dávať pozor na to, čo sa na ceste deje.

- Reklama -

To, že súčasný autopilot nie je dokonalý neznamená, že Tesla nemá niečo lepšie. Niečo, čím práve dokázala poraziť konkurenciu široko ďaleko. Súčasnému autopilotovi totižto chýbajú isté komponenty na to, aby mohol byť plne autonómny. Dnes automobilka ale oznámila, že od tejto chvíle vyrába vozidlá, ktoré budú poskytovať všetok hardware na to, aby mohla byť jazda plne samostatná a samozrejme bezpečná. Ak si teda zajtra chystáš objednať Teslu a túto položku uvidíš v príplatkovej výbave, určite ju zaškrtni, môže to byť zaujímavé.

Interiér - svetapple.sk

Auto dokáže jazdiť naozaj úplne samé a v Tesle celý systém dlho testovali a vyvíjali. Najlepšie na tom celom je, že na streche nebudeš mať 14 kamier a 12 radarov tak ako pri niektorých autonómnych vozidlách od Google ale všetko sa bude krásne schovávať v karosérií auta, ktoré nikomu nepríde ničím výnimočné (snaď len tým, že je to Tesla. Hoci budú nové Tesly vybavené všetkým dôležitým hardvérom, predsalen to nebude také ľahké. Systém ti nebude fungovať. Znie to čudne, kúpiš si auto s takýmto vybavením, no problém bude v tom, že to vlastne nemôžeš nikde použiť?

Odpoveď je jednoduchá, koncom tohto roka majú v Tesle naplánované prvé demo jazdy s autonómnym jazdením a vozidlá, ktoré už budú mať potrebné vybavenie neskôr dostanú aj potrebný software, ktorý bude celé riadenie preberať. V praxi by to malo znamenať, že ráno nasadneš do auta, to ťa odvezie napríklad do roboty či do obchodu. Ty si pred vchodom vystúpiš, pôjdeš si robiť všetko potrebné, no a tvoj automobil zatiaľ nájde parkovacie miesto, sám zaparkuje a počká na tvoj ďalší povel.

Pred pár rokmi to bolo ešte poriadne sci-fi, dnes už je to realita. Omnoho zaujímavejšie na tom celom je, že na podobnom projekte vraj pracuje aj Apple, technologický gigant. Bude teda zaujímavé sledovať konkurenčné boje všetkých automobilových a technologických značiek aj na tomto poli. Pripravte sa však žiaľ na dobu, kedy bude skôr výnimočné šoférovať auto. Dúfajme však, že klasický volant a pedále z vozidiel nikdy nevymiznú!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.