Generálny riaditeľ spoločnosti Apple bol pár dní na návšteve Nemecka a Franzúzska. Navštívil pri tom kamenné predajne Apple Store, vývojárov a poskytol aj zaujímavý rozhovor. Tim Cook hovoril o lacnejšom iPhone 11, konkurencii pre Apple TV+ a mnoho ďalšom…

Menší pracovný výlet do Nemecka a Francúzska

Apple je celosvetová spoločnosť a musí sa tak aj tváriť. A keďže spoločnosť tvoria práve ľudia, Tim Cook často navštevuje rôzne krajiny počas celého roka. Osobne pri tom zavíta do kamenných pobočiek, do rôznych centrál jeho spoločnosti či napríklad k vývojárom. Podobne tomu bolo aj tento týždeň. Generálny riaditeľ jablkovej spoločnosti sa vybral do Nemecka a do Francúzska.

- Reklama -

Okrem firemných predajní však navštívil aj vývojárov z Ubistoftu, Pastagames, Blinkist a ďalších. Počas návštevy stihol poskytnúť aj jeden zaujímavý rozhovor. Dozviete sa v ňom podrobnosti napríklad o tom, ako sa pozerá na cenovo dostupnejší iPhone 11, aká konkurencia je reálne postavená proti službe Apple TV+ či o jeho obavách z monopolu.

Tim Cook hovoril o lacnejšom iPhone 11, konkurencii pre Apple TV+ a mnoho ďalšom…

Tim Cook hovoril o lacnejšom iPhone 11, Apple TV+ a mnoho ďalšom... - svetapple.sk
Tim Cook hovoril o lacnejšom iPhone 11, Apple TV+ a mnoho ďalšom… – svetapple.sk

Najnovší rozhovor poskytol pre nemecký magazín Stern. (Článok bol preložený cez Google Translate). Redaktor sa ho pýtal skutočne zaujímavé otázky a Tim na ne odpovedal. Prečítajte si niektoré zaujímavé odpovede. (Obohatili sme ich trochu o náš pohľad na vec…)

Spoločnosť Apple prekvapila mnohých ponukou iPhonu 11. Nájdeme v ňom pôsobivú kameru s dvoma šošovkami fotoaparátu, prepracovaný procesor Apple A13 Bionic a hlavne nižšiu cenu, konkrétne o 50$ v porovnaní s minulým rokom a iPhonom XR. Ako sa to podarilo? Na otázku odpovedá generálny riaditeľ spoločnosti Apple pomerne stručne a diplomaticky. (Prakticky presne tak ako by sme mohli očakávať. Jedna časť odpovede nás ale trochu pobavila. Uhádnete, ktorá to bola?)

„Vždy sa snažíme udržiavať naše ceny na čo najnižšej úrovni a našťastie sa nám tento rok podarilo znížiť cenu iPhonu 11,“

Čo sa týka novej služby Apple TV+, Cook nevidí tento biznis ako nejakú hru v ktorej jeden vyhráva a druhý prehráva. Jedná sa predovšetkým o konkurenciu ako napríklad Netflix či HBO GO. Podľa jeho slov v dnešnej dobe ľudia používajú viacero služieb súčasne a Apple TV+ môže byť jedna z nich. (Takýto pohľad na vec plne kvitujeme a požujeme ho za správny. Ak sa bude takýtmi princípmi služba skutočne vyvíjať, má našliapnuté poriadne vysoko).

„Nemyslím si, že sa nás konkurencia bojí. Sektor videa funguje inak: Nejde o to, či Netflix vyhrá a my prehráme, alebo či my vyhráme a oni prehrajú. Mnoho ľudí využíva viac služieb a my sa teraz snažíme stať sa jednou z nich.“

Zaujímavá otázka padla aj v prípade spoločnosti Applu ako monopolu. Je to logické, keďže práve táto firma je momentálne uprostred rôznych súdnych sproov. Cook sa krátko dotkol týchto „obvinení“ a vysvetlil ako to sám vidí.

„Žiaden rozumný človek by nikdy nenazval Apple monopolom“

Zdôrazňuje pri tom, že na každom trhu, na ktorom spoločnosť Apple pôsobí, existuje silná konkurencia a že na ňom nemá dominantný podiel. (S čím v podstate nemôžeme nesúhlasiť).

Pokiaľ vás niekoľko úryvkov z tohoto rozhovoru zaujalo, môžete si ho celý prezrieť v nemčine na tejto stránke…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.