Jablkové hodinky Apple Watch vám vedia poskytnúť skutočne veľa údajov o zdraví. Existuje tu množstvo senzorov, ktoré analyzujú váš zdravotný stav 24 hodín denne. Toto je najdôležitejšia zdravotná metrika, ktorú vám vedia povedať hodinky Apple Watch.

Toto je najdôležitejšia zdravotná metrika, ktorú vám vedia povedať hodinky Apple Watch

Pokiaľ nosíte hodinky Apple Watch určite viete, že vás počas celého dňa podrobne sledujú. Prinášajú vám analýzu vášho zdravia a oznámia vám, keď sa im niečo nezdá v poriadku. Je tu ale jedna metrika, ktorú môžeme považovať za dôležitejšiu ako všetky ostatné. Jedná sa o pokojovú frekvenciu vášho srdca. Prečo je to ale tak?

Podľa magazínu iDropnews môže ísť o pekný ukazovateľ vášho celkového zdravia. Podľa expertov je táto metrika dokonca dôležitejšia ako to, aký máte srdcový rytmus počas intenzívnejšieho cvičenia. Osoba, ktorá je vo vynikajúcej fyzickej kondícii musí mať túto frekvenciu nízku. Pokiaľ takáto osoba cvičí a náhle mu vyskočí, po skončení aktivity by sa mala rýchlo dostať na základnú úroveň.

Ideálna pokojová frekvencia by sa podľa doktorov nemala pohybovať inde ako v rozsahu 50-70 úderov za minútu (BPM). Dôvodom je fakt, že srdce, ktoré je zdravé dokáže počas každého úderu pumpovať viacej krvi ako srdce, ktoré má problém. Vďaka tomu mu stačí urobiť menej úderov potrebných na prekrvenie tela.

Vysoká pokojová frekvencia môže byť spojená s mnohými zdravotnými problémami.

Podľa štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Hearth, sú vyššie pokojové srdcové frekvencie spojené s celým radom zdravotných problémov, ktoré by ste mali riešiť. Tak ako všetko aj táto téma má ale aj druhú stránku mince. Naopak, príliš nízka srdcová frekvencia môže tiež znamenať problémy so srdcom. Týka sa to samozrejme skôr skupiny starších ľudí.

Lekári vo všeobecnosti odporúčajú aby ste si túto metriku skontrolovali niekoľko krát týždenne. Na Apple Watch to zvládnete pomerne ľahko. Harvard Health Blog uvádza, že na zníženie vysokej pokojovej frekvencie účinne a spoľahlivo zaberý cvičenie. Samozrejme najdôležitejšia je aj v tomto prípade konzultácia s vašim lekárom. Ten vám najlepšie povie čo máte robiť v prípade, že ste si všimli, že túto metriku nemáte úplne ideálnu…

Ako skontrolovať pokojovú frekvenciu na Apple Watch?

Toto je najdôležitejšia zdravotná metrika, ktorú vám vedia povedať hodinky Apple Watch
Toto je najdôležitejšia zdravotná metrika, ktorú vám vedia povedať hodinky Apple Watch

Kontrola pokojového srdcového rytmu je v systéme WatchOS veľmi jednoduchá. Postup zvládnete behom niekoľkých sekúnd…

  • Stačí otvoriť aplikáciu Heart a zobrazí sa údaj o vašej aktuálnej srdcovej frekvencii. Aplikácia vám tiež môže ukázať pokojovú srdcovú frekvenciu počas dňa.
  • Svoju pokojovú srdcovú frekvenciu môžete skontrolovať aj v aplikácii Health na vašom iPhoneV systéme iOS 13 a novších sa to robí klepnutím na kartu Prehľadávať v dolnej lište ponuky s výberom položky Srdce . Ak v tejto ponuke klepnete na Pokojový srdcový rytmus, zobrazí sa vám tabuľka s podrobnosťami o frekvencii podľa dňa, týždňa, mesiaca alebo roku.

Dôrazne sa pri tom odporúča aby ste si v aplikácii Watch nastavili notifikácie na nepravidelný srdcový rytmus, nízky srdcový rytmus alebo naopak vysoký srdcový rytmus. Samozrejme za predpokladu, že ste tak zatiaľ ešte neurobili.

Pokiaľ hodinky spozorujú určitú nepravidelnosť alebo problém, okamžite vás na to upozornia. Vy následne skočíte za doktorom a ten vám odborne povie, či sa jedná o vážnu záležitosť alebo len planý poplach. Všetko v tomto prípade nastavíte pohodlne cez aplikáciu Watch vo vašom iPhone. Stačí prejsť do sekcie Srdce…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJidropnews.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.