3D tlač je príliš komplikovaná a nákladná na to, aby bola dostupná širokej verejnosti. Presnejšie už len bola. Inovatívna spoločnosť Olo však vyvinula zázračné zariadenie, ktoré technológiu 3D tlače priblíži práve masám.

Začínajúca spoločnosť Olo zostrojila zariadenie s názvom ONO (pôvodne OLO), ktoré premení akýkoľvek smartfón na 3D tlačiareň. Tento cenovo dostupný prístroj za necelých 100 dolárov, dokáže skutočné divy a naozaj funguje!

- Reklama -

3D tlačiareň Olo je ovládaná smartfónom a navrhnutá tak, aby ju vedel použiť každý. Zariadenie je dobíjané štyrmi AA batériami a dokáže vytlačiť 3D objekt do veľkosti 400cm3. Váži iba 780g a skladá sa z troch častí. Nádrž, ktorá týchto 400cm3 pojme tvorí najväčšiu časť zariadenia. Ďalej obsahuje riadiacu elektronickú jednotku a 100g nádobky obsahujúce tekutú živicu.

Najväčším posunom zariadenia Olo je možnosť tlače za svetla a bez ultrafialového žiarenia alebo lasera, ktorý bol doteraz pri 3D tlači nevyhnutný. Tlač funguje na základe využitia svetla emitujúceho z displeju smartfónu. Mobil sa vloží do zariadenia tak, aby sa nad displejom nachádzala nádobka s tekutou živicou. Svetlo, ktoré displej vyžaruje postupne vytvrdí vrstvu po vrstve, ktoré zariadenie pomaly zdvíha smerom nahor.

Ako to funguje? Prostredníctvom mobilnej aplikácie Olo, ktorá je podporovaná Androidom, Windowsom aj iOS, sa nahrá schému tlačeného objektu. Smartfón vloží do zariadenia displejom nahor. Bezprostredne nad displejom je umiestnené polarizované sklo. Aplikácia spustí proces tlače a začne ovládať žiarenie z displeja. Polarizované sklo pohltí všetko svetlo z displeja a presmeruje ho tak, aby fotóny smerovali nahor. Za približne hodinu je objekt vytlačený.

https://youtu.be/2kebZ5hegOo

3D tlačiarne, ktoré sú využívané v oblasti medicíny využívajú komplikované a drahé projektory, ktoré sú v zariadení Olo nahradené displejom vášho smartfónu. Objekty vytlačené prostredníctvom Ola môžu byť zložené z viacerých materiálov, ako napríklad z tuhého vosku, jemného PVC, silikónu, PMMA alebo ABS. Aplikácia, ktorá tlač riadi navyše vopred vypočíta potrebné množstvo materiálu, aby minimalizovala odpad.

Prenosná 3D tlačiareň využívajúca smartfón je projekt financovaný prostredníctvom verejnej zbierky na americkej platforme

Kickstarter.

V priebehu pár dní od spustenia kampane dokázal produkt vyzbierať viac ako 500 % potrebných zdrojov, ktoré boli stanovené pre zahájenie výroby.

 
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.