Apple je firma, ktorá pôsobí po celom svete a hoci by možno jeden nebol povedal, že niekde inde bude mať rozdielne ceny, je to tak. Nie všade totižto stojí napríklad taký iPhone rovnako, jeho cena je premenlivá, dokonca až veľmi výrazne. Súčasný model, iPhone 7 či iPhone 7 Plus určite nekupuj na dovolenke v Turecku, vyjde ťa to najdrahšie zo všetkých krajín. Naopak, ak budeš v domovskej krajine Apple, iPhone kúpiš zo všetkých najlacnejšie, ceny sú postavené naozaj rôzne!

Rebríček, ktorý ťa možno prekvapí

Deutsche Bank zverejnila veľmi zaujímavý rebríček, ktorý porovnáva cenu iPhonu 7 v rôznych krajinách navzájom. Okrem samotnej ceny uvidíš aj to, o koľko je iPhone v danej krajine drahší v percentách. Rebríček je veľmi dobrý, nájdeme tu aj Česku Republiku, aj keď na Slovensko trošku v Nemecku zabudli.

- Reklama -

Tak či onak, naši bratia sú v rebríčku pomerne vysoko, až na 7. miestne od hora čo znamená, že sa nad ním nachádza už iba 6 krajín, kde sa iPhone predáva drahšie. A aký je dôvod iných cien v jednotlivých krajinách?

Tieto dôvody môžu byť samozrejme rôzne. Napríklad také dane a samotný daňový systém je v jednotlivých krajinách rozličný, a to vie teda pekne pohýbať s cenou zariadenia. Napríklad ani v USA to nemusí byť až také rúžové, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Hoci je tam cena široko ďaleko najnižšia, problém je v tom, že tu sa platia dane trošku ináč a v každom štáte iným spôsobom. Sú síce štáty, kde sa daň nemusí odvádzať vôbec, čiže teoreticky platí uvedená cenovka, ale takýchto štátov je len niekoľko. V ostatných krajinách sa k cene zariadenia priráta ešte niekoľko percent z predaja.

Funguje to tak už dlhé roky a práve to je dôvod, prečo býva v USA taký priepastný rozdiel v cenách. Ďalšie faktory, ktoré môžu niečo takéto ovplyvniť je aj napríklad doprava, ktorá je letecká a na dané miesto môže byť drahšia. Potom sú to rôzne dane, ktoré možno musí platiť samotné Apple v krajinách, aby tam iPhone mohlo vôbec predávať. Najlepšie je ale kúpiť si iPhone určite doma. Človek má aspoň akú takú záruku, že v prípade poruchy telefón vyreklamuje a pri tak drahom produkte je práve tento fakt veľmi dôležitý!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.